Yüzücü vücutları

2
516
Yüzücü vücutları
Yüzücü vücutları

Yüzücü vücutları

Yüzücülerin vücutlarına baktığımızda, üst bölüm halk dilinde ki tabiri ile üçgen alt bölüm ise zayıftır. Bunun bilimsel bir açıklaması vardır. Yüzücüler genel yapı itibari ile üst vücut çalışırlar ancak alt bölüme o denli önem vermezler bunun nedeni alt bölümün kaslanması veya irileşmesi demek yücüzünün suda hızının yavaşlaması demektir.

Yüzme sporu suyun direncine karşı yapılır ve suya yapılan minumum direnç su üzerindeki hızınıza doğrudan etki eder. Daha kaslı ve iri bir vücut yapısı ile hızlı yüzmek imkansızdır bunun nedenide üst bölümde açıkladığım gibi suya yapılan ekstra dirençtir. Fazla kas fazla direnç demektir. Bilim insanları yüzmenin suyun direncine etkisi incelediklerinde kaslı bir yapının suya negatif bir direnç oluşturduğunu gördüler ve bu yüzden profesyonel bir çok yüzücünün vücuduna baktığımızda üst tarafın estetik bir yapıda alt tarafın ise daha zayıf bir yapıda olduğunu gördük. Bu durum yüzücülerin su üzerinde daha az direnç ile hareket ederek daha hızlı yüzmelerini sağladı.

Yüzücü vücuduna ulaşmak için uzun süreli ve profesyonel ekipmanlar ile çalışmak şarttır. Tahmin edileceği üzerine yüzücu vucudu yapmak uzun ve disiplinli bir çalışma gerektirir. İyi bir yüzücü vücudu yapmak için her şeyden önce yeteri kadar yüzme konusuna hakim olmanız ve antrenman yöntemlerini bilmeniz gerekir ya  da iyi bir yüzme eğitmeni sizin bu amaca ulaşmanızdaki en iyi yardımcıdır.

2 YORUMLAR

  1. Sağlıklı yaşam için yapılabilecek en iyi sporlardan biri yüzme. Yüzme haberlerini okuyunca her defasında gaza gelip ildeki tüm yüzme havuzlarını araştırıyorum iyi bir kurs bulabilmek için.

CEVAP VER