Yüzmenin aşamaları

0
313
Yüzmenin aşamaları
Yüzmenin aşamaları

Yüzmenin aşamaları

Bir çok spor branşında olduğu gibi yüzme öğrenmeninde bir aşaması vardır. Bu sayede daha düzenli ve kontrollü bir şekilde aşama aşama ilerleyerek yüzme öğrenebilirsiniz. Bu aşamaların oluşturulmasında ki amaç bireyin tek bir noktaya odaklanıp o konudaki eksiğini tamamlaması üzerinedir. Bu amaçla birey kademe kademe ilerleyerek yüzme öğrenmeye başlayacaktır.

Yüzme öğrenmenin aşamaları, nefes kontrolü, ayak vuruşu, kol çekişi, gövde rotasyonu ve vücut koordinasyonu olarak 5 bölüme ayrılır. Her bir aşama bitmeden diğer aşamaya geilmez. Vücudun bir bütün olarak hareket ettiği yüzmede her eklemin ayrı bir önemi olduğu gibi aynı zaman da vücudun eklemlerinin yüzerken ki sağlamış olduğu koordinasyon da son derece önem teşkil etmektedir.

Yüzmenin aşamaları;

Nefes Kontrolü; Yüzme öğrenmeye başlayan bireyler için ilk ders nefes kontrolüdür. 1 hafta kadar kısa bir sürede nefes kontorlünü düzene sokabilirsiniz. Basit ama bir o kadar da önemli bir unsur olan nefes kontorlü yüzmeye yeni başlayacak olan bireyler için zor gelebilmektedir. Burada ki en önemli ayrıntı, yüzerken suyun üstünde ağızdan nefes alma, suyun içinde ise burundan nefes vermedir. Bu sayede su yutma, nefessiz kalma veya çabuk kesilme gibi sorunlar ortadan kalkacaktır.

Ayak vuruşu; Bir çok kişinin zannettiğinin tersine yüzmede ayak vuruşları kalçadan başlar. Yani kalça ekleminde başlayan vuruş en son ayak bileklerine kadar devam eder. Bu sayede alt ekstremite kaslarının tamamı çalıştırılarak devreye sokulur. Dışarıdan ve yandan bakıldığında, kalçadan başlayan ayak vuruşu ile birey su içerisinde S çizmektedir. Ayak vuruşunu kalçadan değilde sadece diz eklemi ve devamı ile yapan bireylerde bu hayali S işaretini göremezsiniz.

Kol çekişi; Kol çekişleri yüzebilmenin en temel kavramıdır. Ne kadar iyi bir kol çekişine sahipseniz o kadar iyi yüzebilirsiniz anlamına gelir. Ancak bunun içinde düzgün bir teknik ve vücut koordinasyonu gerektiğinide belirtmekte fayda var. Başlangıç seviyeleri için kol çekişleri yüksek giriş ve derin çekiş olarak uygulanır ancak ilerleyen zamanlarda bu durum değiştirilerek daha profesyonel bir tekniğe büründürülür.

Gövde rotasyonu; En temel sorunlardan biridir. Çoğu kişi gövedenin rotasyonuna izin vermez ve bu durum tekniği oturmasını engeller veya öğrenme aşamasını uzatır. Gövde rotasyonu dediğim şey, gövdenin yüzme esnasında sağa ve sola dönüşlerdeki durumudur. Yüzerken su içerisinde yer alan omuzunuza doğru başınız çevrilir ve diğer kolunuz suya girdikten sonra tekrar normal halini alarak diğer tarafa yapılacak olan dönüş için uygun pozisyona geçilir. Bu sayede suyun direncini kırarak daha hızlı ve dinamik yüzebilirsiniz.

Vücut koordinasyonu; Şuana kadar saymış olduğum aşamaların aslında bir bütünüdür. Vücut koordinasyonunu sağlamadan iyi bir şekilde asla yüzemezsiniz. Vücut koordinasyonundan kasıt, yüzme esnasında hayali bir düz çizgi üzerinde yüzmeniz ve ayrıca kol çekişi ve bacak vuruşu uyumunuzdur.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER