Yüzmede teknik düzeltme

0
215
Yüzmede teknik düzeltme
Yüzmede teknik düzeltme

Yüzmede teknik düzeltme

Yüzme tekniğinin gelişimi için öncelikle yapılan yanlışlıklar bilinmelidir. Farkedilen yanlış teknik uygulamaları eğitmenlerce birey üzerinde geliştirilerek düzeltilir. Bu düzeltme işlemi için eğitmenin iyi bir bilgi ve gözlem yeteneğinin olması gerekmektedir. Yüzme tekniklerinin uygulanmasında bir çok hata yapılmaktadır. Bu hataların en başında da nefes kontrolü gelir. Bunun dışında kol çekişleri, ayak vuruşları gibi bir çok hatayı sıralayabiliriz.

Bireyin yüzme tekniğini uygularken ki yapmış olduğu hataların iyi bir şekilde gözlemlenip rapor edilerek, geliştirilmesi ve düzeltilmesi gerekir. Zira yanlış öğrenilmiş bir teknik ileride düzeltme açısından oldukça zaman alabilecektir. Bir tekniğin yanlış öğrenilmesi,hiç öğrenilmemiş olmasından daha zor ve uzun süreli çalışma gerektiren bir durumdur. Birey alışmış olduğu uygulamanın dışına çıkmakta zorluk çeker.

Kolun erken sudan çıkarılması veya geç çıkarılması, yüzerken başın sürekli dışarda kalması, ayak vuruşlarında ki düzensizlik ve vücut koordinasyon düzeyi, yüzme tekniklerinin uygulanmasında yapılan en büyük hatalardır. Bu yanlış uygulamaların düzeltilmesi için öncelikle iyi bir eğitmen ve  düzenli bir çalışma gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER