Yüzmede nefes

0
443
Yüzmede nefes
Yüzmede nefes

Yüzmede nefes

Yüzmede nefes kontrolü, yüzme tekniğiniz düzgünlüğü kadar önemlidir. Yüzerken nefes alıp verme işi normalin tam tersine göre yapılır. Örneğin; normal şartlarda burundan nefes alırken ağızdan veririz. Ancak yüzerken bu durum tam tersidir.

Yüzmede ağızdan nefes alınır ve burundan nefes verilir.

Suyun üstündeyken ağızdan nefes almak, suyun içindeyken ise kontrollü bir şekilde burundan nefes vermemiz gerekmektedir. Bunu yaptığımız taktirde hem yüzme tekniğiniz bozulmasını engelleyecek hemde daha düzenli bir nefes kontrolü sağlayacaksınız.

Yüzme eğitimlerinin birinci kuralı nefes egzersizleridir. Nefes antrenmanları yapılmadan yüzmede teknik öğrenimine asla geçilemez. Öncelikle yapılması gerek bireyin nefes kontrolünü bir düzene oturtmasını sağlamaktır. Daha sonrasında diğer çalışmalara geçilir. Bu açıdan bakıldığında da yüzerken nefes alıp verme konusu antrenmanların ilk sırasında yer alır.

Bu sayede düzgün bir nefes kontrolü ile birey daha rahat ve daha düzgün bir şekilde yüzebilecektir. Zira nefes kontrolünü düzene oturtmamış kişilerde ki en büyük sorunların başında nefessiz kalma, erken yorulma, yanlış teknik gibi unsurlar gelmektedir.

Başlangıç aşaması olarak 2 kulaçta 1 nefes en ideal olanıdır. Daha sonrasında antrenman performansınız arttıkça 4 kulaçta 1 nefese veya daha farklı bir stil benimseyebilirsiniz. Burada stil farklılığı kişiden kişiye değişebilmektedir. A kişisi 3 kulaçta 1 nefes alarak daha düzenli ve uzun süreli yüzebilirken, B kişisi 6 kulaç 1 nefes kullanarak yüzebilir. Bu durum bireylerin vücut koordinasyonları ile alakalı bir durum olup rahat olarak yapabildikleri tekniği benimsemeleri ile alakalıdır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER