Yüzmede kol çekişi

0
220
Yüzmede kol çekişi
Yüzmede kol çekişi

Yüzmede kol çekişi

Yüzmede kulaç teknikleri, ileri itişin yaşanmasındaki en büyük destekleyicidir. Kolların kullanımı, yüzme hızınızın artması veya yavaşlamasında en önemli unsurdur. Bu açıdan bakıldığında da yüzmede kol çekişi son derece önemlidir. Tüm vücut incelediğinde iyi bir yüzme için en önemli nokta güçlü bir kol çekişidir. Yüzmede iyi bir kol çekişi için, iyi bir sürüme yani kayma gerekmektedir.

Yüzmede kol hareketi, suyun içindeki kolun diz ekleminin hizasından itibaren su yüzeyine çıkması ile başlar, en tepe noktadan rotasyon uygulandıktan sonra baş hızasına doğru kolu indirme ile devam eder ve su içinde kolun gövdeye doğru suyu preslemesi ile biter. Bu duruma yüzmede kulaç tekniği denir. Kısaca yüzmede kulaç hareketi, kolun sudan çıkması ile başlar ve aynı kolun tekrar sudan çıkış noktasına dönmesine denir.

Yüzmede iyi bir kulaç için bir çok kriter vardır. Bunların en temelleri şu şekildedir; kolun sudan çıkış noktası, kolun suya giriş noktası, sürüme (kayma)

Yüzmede kolun sudan çıkış noktası, su içerisinde yer alan bacak diz ekleminin bulunduğu yerdir. Kulaç hareketi boyunca kollar tam bir rotasyon hareketi oluşturarar durmadan devam eder.

Yüzmede kolun suya giriş noktası, baş hızasının ne tam önünden nede çok uzağındaki yerdir. Bu bakımdan kolun suya girişi son derece önemlidir. Kolun suya fazla ileriden girişi yüzme hızınızı düşüreceği gibi fazla yakından girişte yüzme hızınızı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden orta bir nokta kolun suya girişine önem göstermeniz gerekmektedir.

Yüzmede sürüme (kayma), yüzme hızınızı arttırmada ki en önemli kriterlerden biridir. İyi ve yeterli bir sürüme yüzme hızınızın artmasında oldukça pozitif bir rol oynamaktadır. Sürüme kavramını açıklamak gerekirse kısaca şu şekilde söyleyebilirim; kolun kulaç devri sonrası suya girişi ile diğer kulacın başlangıcı arasında ki suda kayma mesafesidir.

Yukarıda belirtilen bütün noktalar, serbest stil yüzme tekniğine özgü olarak anlatılan kol çekişi hareketleridir. Diğer yüzme tekniklerinde (stillerinde), kol çekişleri tamamen farklı bir yapıdadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER