Yüzmede ayak vuruşu

0
294
Yüzmede ayak vuruşu
Yüzmede ayak vuruşu

Yüzmede ayak vuruşu

Yüzmede ayak vuruşu kalçadan başlar. Bir çok kişi ayak vuruşunu diz ekleminden bükerek yapmaktadır. Bu yanlış bir uygulama olup doğrusu kalçadan ayak vuruşudur. Kalçadan başlayan dalgalanma, diz eklemi ile devam ederek ayak bileklerinde son bulur. Bu duruma su içerisinde bacağın S çizmesi diyebiliriz.

Kalçadan başlayan ayak vuruşlarında hafif bir vücut rotasyonu bulunmaktadır. Ancak bu rotasyon aşırıya kaçmamalıdır. Aşırı vücut rotasyonu yüzmede ki dengenizi bozacağı gibi yüzme hızınıza düşürebilmektedir.

Yüzmede iyi bir ayak çırpma, yüzme hızının ortalama %20’sini etkilemektedir. Yani yüzme hızınızda en önemli bölge kollar olsada ayak vuruşununda gözle görülür bir etkisi olacaktır. Bu bakımdan bakıldığında da bacak vuruşlarının kalitesi ve tekniği son derecede önemlidir.

Yüzerken ayak vuruşu sırasında yapılan en büyük hatalar, kalçayı kullanmama, diz ekleminden itibaren dalgalandırmayarak stabil bir ayak vuruşu uygulama, fazla suya batırma veya sudan fazla çıkarma gelmektedir.

Yüzerken bacak hareketlerini düzenlemek için board yani tahta kullanımı son derece önemli olup en etkili ayak vuruşu düzeltme çalışmasıdır. Ayak vuruşunu düzeltmek için yapılabilecek en temel çalışma, kollar ileride tahta üzerinedeyken kalçadan gergin bir ayak vuruşu ile kulvar sonuna kadar gidip gelme çalışmasıdır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER