Yüzme ve fitness

0
265
Yüzme ve fitness
Yüzme ve fitness

Yüzme ve fitness

Yüzme ve fitness oldukça birbirine bağlı sporlardır. Özellikle fitness sonrası yüzme bireyin gelişimine doğrudan katkı sağlar. Ancak yüzmeden sonra yapılacak fitness egzersizleri için aynı şeyi söylemek doğru değildir. Her ne kadar kanıtlanmış bir durum olmasada yapılan testler ve gözlemler sonucundan yüzmenin fitness antrenmanları sonrasına eklenmesi doğru bulunmaktadır.

Yüzmede bütün kaslar aktif olarak çalışmaktadır. Bu durum fitness sonrası yorgun olan bedeni iyice yorarak fazladan efor sarfetmemize neden olabilecektir. Bu açıdan bakıldığında da yüzmenin aslında fitness ile aynı gün yapılmasının doğru olmadığı söyleyebiliriz. Eğer ki iyi bir performans yüzücüsüyseniz, yüzme antrenmanlarınızı ayrı günlere koymanız sizin yararınıza olacaktır. Ancak performans harici, sağlıksal sorunların tedavisi amaçlı kullanılan bir yüzme egzersizinde bu durum söz konusu değildir.

Yüzücüler için fitness programı nasıl olmalıdır?

Bu sorunun aslında net bir cevabı yoktur. Ancak şunu söylemekte yarar var ki, her iki branşın aynı gün uygulanması yarardan çok zarara neden olabilir. Özellikle ağır fitness antrenmanları sonrası yüzme yerine dinlenme daha iyi olacaktır.Yada sırtüstü tekniği ile rahat bir tempoda soğuma yüzüşü yapılabilir. Ancak bu tarz ağır fitness antrenmanları sonrası, 5000 yüzme gibi performans antrenmanları yapılmaması gerekir. Ayrıca yüzücüler için ağırlıkla ile çalışmaktan ziyade vücut ağırlığı ile çalışmak daha faydalı olacaktır.

Yüzücüler için en iyi antrenman şekili fonksiyonel antrenmanlardır. Ağır yükler kaldırmaktansa TRX gibi kendi bedenimiz üzerinde yapılan egzersizler yüzmenin gelişimine doğrudan etki eder.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER