Yüzme teknikleri

0
419
Yüzme teknikleri
Yüzme teknikleri

Yüzme teknikleri

4 çeşit yüzme tekniği vardır. Bunlar; Serbest, Kurbağalama, Sırtüstü ve Kelebek tekniktir. Yüzme teknikleri arasında en çok bilinen ve uygulanan stil, serbest yüzme tekniğidir. Bilinirlik açısından baktığımızda serbest teknikten sonra sırtüstü ve kurbağalama gelir. Kelebek stil gerek zorluk derecesi gerekse uygulanış tarzı ile tercih edilmeyen daha doğrusu uygulanamayan bir tekniktir.

Yüzme eğitimlerinde öğretilen tekniklerin başında da serbest stil gelir. Daha sonrasında bireyin ve yüzme eğitmenin tarzı doğrultusunda sırtüstü veya kurbağalama öğretilir. Bu tekniklerin yeterince oturmasından sonra en son stil olan kelebek yüzme tekniğine geçilir. Yüzme eğitimlerinde bir bireye tekniğin tam olarak yerleşmesi için yaklaşık olarak 3 ay süre geçmelidir. Tabi bu durum kişiden kişiye değişebilir. Kişinin yeteneği doğrultusunda yüzme öğrenmenin süresi daha uzun veya kısa sürebilir.

4 yüzme tekniğininde eksta faydalı olduğu bazı durumlar vardır. Örneğin serbest stil yüzme Skolyos (Omurganın arkadan bakıldığında S veya C şeklini alması durumu)tedavisinde aktif olarak kullanılır. Kifoz (Kamburluk) tedavisinde de en aktif olarak kullanılan yüzme tekniği, sırtüstü yüzme stilidir.

Öğrenme ve uygulama aşamalarına yüzme tekniklerini şöyle sıralayabiliriz;

1.Serbest yüzme tekniği (Freestyle Swimming-Front Crawl)

2.Sırtüstü yüzme tekniği (Backstroke Swimming)

3.Kurbağalama yüzme tekniği (Breaststroke Swimming)

4.Kelebek yüzme tekniği (Butterflystroke Swimming)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER