Yüzme öğrenmenin aşamaları

0
241
Yüzme öğrenmenin aşamaları
Yüzme öğrenmenin aşamaları

Yüzme öğrenmenin aşamaları

1.Adım – Su üzerinde durma:

Yüzme ye başlamamız için yapmamız gereken işlerden ilki su yüzeyinde durabilmektir. Herhangi bir havuza gidelim. Yalnız can güvenliğimiz açısından eğer yüzme konusunda eksikleriniz varsa, mümkünse yüzme havuzunun derinliği boyumuzu aşmasın. Yüzme havuzunun içine girin. Derin bir nefes alın ve göğüs kafesinizin iyice şiştiğini görün. Sonra nefes vermeden kendinizi havuzun içine batırmaya çalışın bakalım batacak mısınız?

2.Adım – Su içinde Yatay durma:

Su içinde batmadığınızı gördükten sonra artık yüzme sporunun ilk aşamasına geçebilirsiniz. Su üzerinde yatay durmaya çalışmak. Basitten karmaşığa gittiğimiz için önce ağzınız su içinde olacak şekilde yüzme havuzunda yatay durmaya çalışın. Ellerinizi yana açın, derin bir nefes alın ve yatay durun. Daha sonra ise aynı hareketi bu sefer ağız dışarı olacak şekilde yapın. Başınız su dışında olacak şekilde durabiliyorsanız artık yüzmenin bir sonraki evresi olan ayak çırpma adımına geçebilirsiniz. Yüzme öğrenmenin en önemli adımlarından biride budur.

3.Adım – Ayak Çırpma:

Su üzerinde yatay durmayı başardıktan sonra yüzme öğrenmenin bir sonraki aşaması olan ayak çırpma hareketine geçebilirsiniz. Su üzerinde hareket etmek için tabi ki kol ve ayaklarınızı kullanacaksınız. Yüzme öğrenirken başlarda bu çalışmadan sıkılabilirsiniz. Su üzerinde yatay konuma gelin, sırt üstü de olabilir, ağız su içinde olacak şekilde de olabilir. Kulaç atmadan sadece ayaklarınızı kullanarak yüzmeye çalışılarak yapılır.

Yüzme havuzuna girin. Kafanızı suya sokun yatay konuma gelin. Kollarınızı su içinde öne doğru uzatabilirsiniz. Sadece ayak çırparak yüzmeye çalışın.

4.Adım – Kulaç Atmak:

Ayaklarınızı çırpmanın yanında kollarınızı ileri doğru hareket ettirip suyu çekme ve itme işidir. Bu hareketi de yapmayı başarırsanız köpek yüzüş denilen stili (normalde böyle bir stil yoktur halk dilinde kullanılır) en basit yüzme stilini öğrendiniz demektir.

Bundan sonraki adım ise bir yüzme stili öğrenmektir. Belli başlı yüzme stilleri: Serbest yüzme, Sırt üstü yüzme, Kelebek yüzme ve Kurbağalama yüzmedir.

Hayat güvenliği açısından iyi yüzme bilmeyen biri kesinlikle derin suya girmesin.

5.Adım – Nefes Almak:

Nefes almak yüzme öğrenmek açısından en önemli unsurdur. Nefes almak için başınızı su üzerine çıkarmanız gerekmektedir. Serbest stil yüzme ile yüzdüğünüzü varsayalım. Sırt üstü yüzme de başınız su üzerinde olduğu için nefes almakta sorun yaşamazsınız. Her iki kolda bir sağdan ya da soldan nefes alalım. Yüzme havuzuna girdik. İlk kulaçta başınız su içinde olsun. İkinci kulacı atarken tam kol uzanırken aynı anda başınızı sağ kulaç atıyorsanız sola, sol kulaç atıyorsanız sağa çevirerek nefes alınız. Nefes alırken kulağınız su içinde olacak şekilde omzunuza bakarmışçasına yaparsanız çabuk yorulmazsınız. Böylece yüzme esnasında nefes sorununuzu da halletmiş olursunuz. İleriki aşamalarda yüzme tekniğine uygun olarak kendi nefes seansınızı belirleyin. Örneğin; her iki kulaçta bir nefes al ya da her 4 kulaçta bir nefes al gibi…

Eğer bu dersleri uyguladıysanız yüzmenin keyfine varmış olacaksınız. Artık stil öğrenebilir kendinizi geliştirebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER