Yüzme öğrenme

0
259
Yüzme öğrenme
Yüzme öğrenme

Yüzme öğrenme

Yüzme öğrenmek ne çok zor ne de çok kolaydır. Bu durum biraz kişinin isteği ve yeteneği biraz da eğitmenin becerisi ile alakalıdır. Bu zamana kadar yüzme öğretemediğim kimse kalmadı ama bazen bu öğrenme süresi 1 ayda sürdü 3 ayda sürdü. Bu tamamen kişinin yeteneği ve çabaladığı gayret ile alakalı bir durumdur. Yüzme öğrenmek tek başında yapıldığı zaman tehlikeli sonuçlara neden olabilir bu açıdan da yüzme öğrenmeye başlarken yanınızda mutlaka en az bir kişinin yüzme biliyor olması gerekir. Özellikle derin ve azgın sularda yüzme öğrenmeye kalkışırsanız sizin için tam bir facia olabilir bu bakımdan da yüzme öğrenmek için en ideal yer sakin sular veya havuzlardır.

Yüzme öğrenmek diğer sporların uygulanışı bakımından farklı olduğundan dolayı özel veya grup dersleri almanız sizin yararınıza olacaktır. Hem bu sayede daha hızlı ve doğru bir şekilde yüzme öğrenebilirsiniz. Zira kendi başınıza yapacağınız öğrenme işi sizin için ciddi tehlikeler oluşturabileceği gibi aynı zamanda da sağlıksal açıdan sorunlara davetiye çıkartabilir. Yanlış öğrenilen bir teknik ileride size bazı sorunlar çıkartabilir.

Özel veya grup halinde alacağınız yüzme dersleri sizin doğru ve etkili yüzme tekniği oluşturmanızda en önemli unsur olacaktır.

Yüzmeyi tek başına öğrenemez misiniz?

Tabi ki öğrenirsiniz ancak bunun için normalden daha uzun bir zaman geçirmeniz gerekecektir ve bu işlemi yaparken doğru tekniği uyguladığınıza emin olun, sağlığınızın hiçbir şeyden daha önemli olmadığını unutmayın.

Yüzme öğrenmeye başlarken öncelikle nefes kontrolü egzersizleri yapılmalıdır. Bu aslında yüzmenin en temel ve en önemli birinci aşamasıdır. Yüzmede nefes kontrolü yapmak sizi daha uzun ve sağlıklı bir şekilde yüzmenize olanak sağlayacaktır.

İkinci aşama ise kol çekişi ve ayak vuruşlarıdır. Düzgün bir kol çekişi ve iyi bir ayak vuruşu yüzmede performansınızı arttırırken bir yandan da daha profesyonel görünmenizi de sağlayacaktır.

Yüzme öğrenmenin kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Su üstünde durabilme
  2. Dibe dalıp çıkabilme
  3. Doğru kol çekişleri
  4. Doğru ayak vuruşları
  5. Düzgün bir vücut koordinasyonu
  6. İyi bir nefes kontrolü

Yukarıda bahsetmiş olduğum konular başlangıç için sizlerin yüzme öğrenebilmenizdeki aşamalardır. Daha sonrası için, iyi bir suda kayış, sürüme ve dolphin gibi bir çok özellik gelmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER