Yüzme havuzları ile ilgili kanun

0
313
Yüzme havuzları ile ilgili kanun
Yüzme havuzları ile ilgili kanun

Yüzme havuzları ile ilgili kanun

Boğulma, küçük çocuklar arasında en başta gelen kazayla ölüm nedenlerinden biridir. Maalesef, her yıl ev bahçelerindeki yüzme havuzlarında boğulan çocuklar olmaktadır. 300,000’den fazla yüzme havuzunun bulunduğu NSW eyaletinde, yüzme havuzu güvenliği çok önemli bir konudur. NSW eyaletinde, özel veya ‘arka bahçe’ havuzlarının güvenliği 1992 tarihli Yüzme Havuzları Yasası ve 2008 tarihli Yüzme Havuzları Yönetmeliği tarafından düzenlenmektedir. Yasa havuzları çocuklar için daha güvenli hale getirmek amacıyla yürürlüğe konulmuştur. Ancak, havuz parmaklıkları ve uyarı levhaları havuz güvenliği tedbirlerinin sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Havuz bariyerlerini sağlam tutmak, giriş kapılarını emniyetli tutmak, bir yetişkinin nezaret etmesi, çocuklara yüzme öğretmek ve suni teneffüs (CPR) eğitimi almak da çok önemlidir.

YÜZME HAVUZLARI YASASINA GÖRE SİZİN SORUMLULUKLARINIZ NELERDİR?

Yasa ve ilgili Yönetmelik bir konutun, seyyar bir konutun (örneğin karavan), bir otel veya motelin bulunduğu arsa içindeki tüm yüzme havuzları (hem kapalı hem açık) için geçerlidir.

Bir yüzme havuzunun bulunduğu bir yerin sahibi iseniz, havuzun etrafını yüksekliği en az 1.2 metre olan (çit arsa sınırı ise en az 1.8 metre olmalıdır) çocukların girişini engelleyici bir parmaklıkla ve/veya ev duvarınızla çevrilmiş olmasını sağlamanız gerekmektedir. Bariyerleri ve kapıları sağlam durumda bulundurmalısınız. Havuz bölgesine giriş için kullanılan her türlü kapı/giriş kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmalıdır.

Konutlarda kullanılması gereken çocukları engelleyici bariyer şartları yüzme havuzunun ne zaman yapıldığına ve nerede bulunduğuna göre değişmektedir:

 • 1 Ağustos 1990 tarihinden önce inşaa edilen havuzlarda, havuz çocukları engelleyici bir bariyer ile çevrili olmalı veya konuttan havuza geçiş her zaman kısıtlı olmalıdır. Kısıtlama standartı, örneğin, uygun pencere veya kapı ile, havuzun inşaa edildiği tarihteki Yüzme Havuzları Yönetmeliğinde belirtilmektedir.
 • 1 Ağustos 1990 tarihinden sonra ancak 1 Eylül 2008 tarihinden önce yapılan yüzme havuzlarında ise, havuzun etrafı çocukları engelleyici bir bariyer ile (parmaklıkla) çevrilerek aynı arsada bulunan konuttan ve varsa bitişik konutlardan ayrılmalıdır. Çocukları engelleyici bariyer Australian Standard 1926-1986 Fences and Gates for Private Swimming Pools standartına uygun tasarlanmalı, yapılmalı, kurulmalı ve bakımı yapılmalıdır.
 • 1 Eylül 2008 tarihinden sonra inşaa edilen havuzlarda, uygun standart Australian Standard 1926.1-2007 Swimming Pool Safety, Part 1: Safety barriers for swimming pools standartıdır

Yasa, ilgili Yönetmelik ve uygun standartın belirttiği şartlara uygun olmak koşuluyla, havuz sahipleri bariyerin konulacağı yeri kendileri seçebililer. Bariyerin havuzu çok yakından çevirmesine gerek yoktur.

Unutmayınız – konutlarda çocukları engelleyici bariyerlerde genel kural havuzun konuttan, bitişik binalardan ve kamu alanlarından standartlara uygun bir bariyer ile ayrılmış olmasıdır. Evden havuza doğrudan bağlantı olmasına, eğer istisna bir durum yoksa, izin verilmemektedir.

Yasaya göre, aşağıdaki durumlarda özel şartlar ve/veya belirli muafiyetler tanınabilmektedir: kapalı havuz, spa havuz, seyyar konut bulunan arsalardaki havuzlar, otel veya moteller, çok küçük arsalı konutlar (230 metrekareden küçük) veya büyük arsalı konutlar (2 hektardan büyük) ve inşaatın 1 Temmuz 2010 tarihinden önce başladığı su kenarı konutlar. Çocukları engelleyici bariyer olarak kullanılan ev duvarları için de özel şartlar bulunmaktadır.

Belediyeler, bazı pratik veya makul olmayan durumlarda, örneğin engelli kişilerin girişine imkan tanımak için, bariyer şartlarından bazılarından muafiyet verebilirler. Bu özel şartlar ve muafiyetler hakkında bilgi almak için, belediyeniz ile görüşünüz.

Havuz sahipleri yasada belirtilen uyarı levhalarını havuz civarında görülür bir yere asmalıdır. Bu lehvada çocuklara nezaret edilmesi ve suni teneffüs teknikleri gösterilmektedir. Bu levhalar belediyelerden, Royal Life Saving Society gibi toplum kuruluşlarından, yüzme havuzu satan işletmelerden ve diğer kaynaklardan temin edilebilir. Uyarı levhası okunaklı olmalıdır. Bu nedenle solmuş levhalar yenilenmelidir.

Yasa koşullarına uyulmaması halinde 550$ ile 5,500$ arasında değişen ağır cezai yaptırımlar uygulanabilir.

HAVUZLU BiR EV KiRALIYORSANIZ SORUMLULUKLARINIZ NEDiR?

Eğer bir kira kontratı ile konut kiralıyorsanız, 1987 tarihli Konut Kira Yasası aşağıdaki şartları içermektedir:

 • Ev sahibi konutu iyi bir durumda tutmakla sorumludur
 • Kiracı konuta kasten veya ihmal nedeniyle hasar vermemelidir ve her hangi bir hasarı ev sahibine bildirmelidir
 • Kiracı, konutun güvenliğini tehdit eden bir arıza veya hasar meydana gelmesi halinde, şayet ev sahibine veya emlak bürosuna ulaşılamıyorsa veya acil tamir işlemlerini makul bir süre içinde yapmıyorlarsa, 1,000$’a kadar olan tamirleri kendisi yaptırabilir ve bu para ev sahibi tarafından kendisine ödenir

BELEDiYENiZiN SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Belediyeniz Yüzme Havuzları Yasasını ve Yönetmeliklerini bu bölgede uygulamakla sorumludur. Bu yasaya göre, yasa kapsamına giren tüm havuzlar belediyeye bildirilmelidir. Belediyeniz yüzme havuzları ile ilgili yasa şartlarını halka duyurmakla sorumludur.

Havuzunuzun Yasanın belirttiği koşullara uyup uymadığından emin olmak için, Belediyeniz ile görüşünüz. 70$’dan az bir ücret karşılığında belediyeniz havuzunuzun Yasa koşullarına uygun olduğunu gösteren bir sertifika verebilir. Havuzunuz Yasa şartlarına uymuyorsa, Belediyeniz havuzunuzun yasaya uygun hale getirilmesi için yapılması gereken işlemleri size bildirecektir.

Belediyeniz yasaya uymanız için size resmi bir uyarı verebilir. Şayet belirtilen süre içinde gerekli işlemleri yapmazsanız veya Belediyeniz kamu güvenliği açısından büyük bir tehlike oluşturduğu için gerekli işlerin acilen yapılmasını uygun görüyorsa, bu işleri kendisi yaptırarak, masrafları sizden alabilir. Belediye her hangi bir resmi uyarı gönderdiğinde, bu uyarıda bulunma kararının sebeplerini size söylemelidir

Belediyenin verdiği resmi uyarı kararına veya yasaya uygunluk sertifikası vermeyi reddetmesine karşı Arazi ve Çevre Mahkemesine itirazda bulunma hakkına sahipsiniz. İtiraz başvurularının belirli bir süre içinde yapılması gerekmektedir.

Belediyeniz yüzme havuzunu, demir parmaklıkları ve uyarı levhalarını kontrol etmek amacıyla bir müfettiş görevlendirebilir.

Belediyeniz havuzun yasaya uygun olmadığı iddiasıyla yapılan şikayetleri soruşturmakla sorumludur. Yazılı yapılan şikayetlerde soruşturmaya şikayet eline geçtikten en geç 72 saat içinde başlamalıdır. Belediye asılsız, yetersiz ve gayriciddi şikayetleri soruşturmamaya karar verebilir.

 HAVUZ EMNİYETİ TEDBİRLERİ

 • Her zaman parmaklıkları, kapıları, ve pencere kilitlerini emniyetli ve sağlam durumda tutunuz. Düzenli olarak kontrol ediniz
 • Her zaman kapıların kilitlerini ve otomatik kapama mekanizmalarını iyi durumda tutunuz
 • Her zaman havuz kapılarını kapalı tutunuz. Asla bir şey koyarak açık/aralık bırakmayınız
 • Asla parmaklıkların yanında tırmanmaya müsait eşya vs bırakmayınız
 • Her zaman ağaç, çalı ve sarmaşıkları parmaklıklardan uzak tutunuz
 • Her zaman küçük çocukların girmemesi için filtre kapağını kapalı tutunuz ve kimyasal maddeleri gözden uzak ve ulaşılamayacak bir yerde muhafaza ediniz
 • Her zaman havuz etrafında çocuklara nezaret ediniz. En emniyetli şey çocukların her zaman yanında bulunmaktır
 • Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren yüzmeyi öğretiniz
 • Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren yüzmeyi öğretiniz.

Kaynakça: http://www.dlg.nsw.gov.au/dlg/dlghome/documents/Information/pooltranslations/Turkish/Turkish_laws_brochure.pdf

Yerel Hükümet Kuruluşu Başbakanlık ve Kabine Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Haziran 2010

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER