Yüzme hakkında bilgi

0
299
Yüzme hakkında bilgi
Yüzme hakkında bilgi

Yüzme hakkında bilgi

Yüzme sporunu diğer spor dallarından ayıran en önemli özelliği, sağlık sektöründe de aktif olarak kullanılıyor olmasıdır. Yüzmek Lordos, Skolyos ve Kifoz gibi omurga rahatsızlıklarının tedavisinde aktif bir rol oynar. Aynı zaman da hamile bayanlar içinde gerekli güvenlik önlemleri sağlandığı taktirde oldukça yararlıdır. Yüzmek hamileliğin öncesini ve sonrası olumlu yönde etkilemektedir.

Bugün yüzme sporuna dünya genelinde verilen önem ciddi seviyelerde olmasına karşın ülkemizde halen gerekli ilgiyi görmemektedir. Ülke insanı olarak sporu sadece kilo vermek ve formda kalmak olarak algıladığımız için bu hedefler dışında, spor yapma ihtiyacı genel itibari ile duymuyoruz. Bu durum da ülke olarak spor kültürümüzün halen oluşamamasında en önemli etkendir.

Özellikle hamile bayanlar için yüzmek son derece faydalı ve etkili bir rehabilitasyon sürecidir. Ancak hamile bayanlar yüzerken yüzdükleri yerin temizliğinden ve gerekli kriterlerin uygulanmasına önem vermelidirler. Örneğin kapalı bir havuzda yüzecekseniz, havuzun ideal Ph değerleri 6,8 ve 7,6 arasında olmasına dikkat edin aynı zaman da Klor değerlerinin de 1.0 ve 1.5 ppm arasında olmasına önem verin.  Bu iki önemli kimyasal dışında en önemli sorunlardan biride havuz suyu sıcaklığıdır. Havuz suyu sıcaklığının 26-28 derece arasında olması sizin sağlığınız açısından oldukça önem arz etmektedir.

Yüzmenin faydaları;

  • Bütün vücudu etkili bir şekilde çalıştırır
  • Yağ yakımı sağlar bu açıdan bakıldığında da iyi bir kardio egzersizidir
  • Suyun direncine karşı yapıldığı için eklemlere en ufak bir yük bindirmeden yapılır
  • Sağlık sektöründe de kullanılan ve önerilen en önemli spor dallarından biridir
  • Kifoz, Lordos ve Skolyos gibi omurga rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır
  • Hamile bayanlar için yüzme son derece yararlıdır
  • Eklem rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Uzun süreli yüzmelerde dayanıklılık ve kondisyon seviyesi artar
  • Suyun kendi direnci üstünde yapıldığı için rahatlatıcı etkisi vardır

Yüzmenin çeşitleri:

Yüzme sporu dört ana teknikte uygulanır. Bunlar; Serbest stil, Kurbağalama Stil, Sırtüstü Stil ve Kelebek Stildir. Uygulanış biçimlerine göre sıralayacak olursak en basit ve uygulaması en kolay olanı Serbest stildir. Daha sonra sırası ile Sırtüstü, Kurbağalama ve Kelebek gelmektedir. Bu ana dört tekniğin yanı sıra yüzme için atlamalar, dönüşler ve dolphin tekniğinin uygulanışıda iyi bir yüzücü olabilmek için son derece önemlidir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER