Yüzme faydaları ve sağlık

0
229
Yüzme faydaları ve sağlık
Yüzme faydaları ve sağlık

Yüzme faydaları ve sağlık

Yüzme sporunun en önemli özelliği eklemlere en ufak bir yük bindirmeden uygulanıyor oluşudur. Bu durum omurga rahatsızlığı bulunan bireyler için son derece önemli bir unsurdur. Yüzme en sağlıklı spor aktivitesidir. Bir çok sağlık hekimi tarafından önerilen yüzme, kifoz (kamburluk), lordos (bel düzleşmesi veya bel çukurlaşması) ve skolyos gibi omurga tedavilerinde kullanılır.

Yüzmenin sağlık açısından bir çok olumlu etkisi vardır. Yanlış teknik uygulanmadığı sürece yüzmenin en ufak bir zararı yoktur.

Özellikle yüzme ile pilates sporunun ortaklaşa kullanımı bir çok omurga rahatsızlığına iyi gelmektedir. Bu yüzden bu tarz bir rahatızlığı bulunan bireylerin yüzme ve pilates ile uğraşmaları doğru olacaktır.

Yüzmenin en önemli etkilerinden biride, bireyi stresten uzaklaştırarak rahatlatmasıdır. Bunun dışında, vücut koordinasyonunu düzenler, eklem ağrılarını azaltır, düzenli uygulandığı sürece kilo verme ve yağ yakmaya doğrudan etki eder. Yüzmenin bir diğer artısıda, bireyi terletmemesidir. Ancak bu durum bazen yanlış algılanmaktadır. Yüzerken bireyler  terler ama su içerinde bunu farkedemezler. Bu açıdan bakıldığında da yüzmede insani rahatsız edecek en ufak bir durum yoktur. Zira bu yüzden sağlık sektöründe de en çok uygulanan sporlardan biridir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER