Yüzme eğitimi

0
236
Yüzme eğitimi
Yüzme eğitimi

Yüzme eğitimi

Yüzme eğitimi her bireyin alması gereken bir eğitimdir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde maalesef yüzme bilmeyenlerin sayısı oldukça fazla olduğu gibi profesyonel yüzücü sayısı da oldukça düşüktür. Sporu genel olarak sadece çeşitli rahatsızlıklara ulaştığımız zaman yapan bir ülkeyiz, yüzmede bu kültürün etkisinde büyüyen bir spor. Özellikle çeşitli omurga rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan yüzme, bireyler için sadece bu tarz bir rahatsızlık oluştuğu zaman akıllara gelmektedir. Oysaki küçük yaşta alınacak yüzme eğitimi sizi ömrünüz boyunca sağlıklı tutmak için yetecektir. Tabi ki bu durum için devamlı bir çalışma gerekecektir.

Yüzme eğitimlerinin temel amacı kişiye su üstünde durma, sudan korkmama ve suyu tanıma üzerinedir. Daha sonrası aşamalarda ise nefes kontrolleri, teknik uygulamaları gelmektedir. İleri seviye yüzme eğitimlerinde ise performans yüzmesi ve kara çalışmaları gelir.

Yüzme eğitiminizi gruplar halinde alabileceğiniz gibi özel yüzme hocası eşliğinde de alabilirsiniz. İki durumda bireyin performansını olumlu yada olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı bireyler gruplar halinde çalışmaktan zevk alırken bazı bireyler özel yüzme dersleri ile daha kısa sürede hedefe ulaşmaktadır. Ancak bazı durumlarda da özel yüzme dersi gören bireyin antrenman temposunun düştüğü görülür, bunun en büyük nedeni konsantrasyon kaybıdır. Hangi durumun birey için en iyisi olduğuna iyi bir yüzme eğitmeni rahatlıkla karar verebilir.

Yüzme eğitimi ne çok nede çok kolay bir eğitimdir. Hedefe ulaşmada bireyin yetenekleri ve çalışma arzusu kadar yüzme antrenörünün bilgiside son derece önemlidir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER