Yüzme antrenörü nasıl olunur

0
237
views
Yüzme antrenörü nasıl olunur
Yüzme antrenörü nasıl olunur

İyi bir yüzme antrenörü, diksiyonu düzgün, fizik görüntüsü iyi, bilgisine güvenen ve uygulamada farklılık yaratan antrenördür. Günümüzde maalesef yüzme antrenörlük belgesi dahi olmadan çeşitli spor kulüplerinde çalışan yüzme antrenörlerine rastlamaktayız. Bu durumun nasıl geliştiği neye dayanarak işe alındığını sorgulamak gerekir ama bir sonuç alamayacağımız aşikardır.

Yüzme antrenörü, kaliteli bir kişilik, karşısındaki bireye saygılı, ne yapmak istediğini iyi bilen bir kişi olmalıdr. Aynı zaman da Yüzme Federasyonu’ndan alınmış Yüzme Antrenörlük belgesi sahibi olmalıdır. Ancak ülke olarak sorgulamaktan maalesef uzak olduğumuz için, yüzme antrenörü sıfatıyla karşımıza çıkan kişinin belgesi olup olmadığı sormayız bile. Bu durum ileride yapacak olduğunuz yanlış antrenmanlar ile çeşitli sakatlıklara neden olabileceği gibi yüzme öğrenmeye yönelik hedefinizde de sapmalara neden olabilir.

Yüzme antrenörü olmak için aranan şartlar nelerdir?

Özel veya grup olarak ders alacağınız yüzme eğitmenlerini sorgulayın. Belgelerini sorun bilgisini ölçün, antrenman yöntemlerini denetleyin. Kaliteli bir eğitmen, sadece özel ders günlerinde değil harici günlerde de üyesiyle ilgilenen kişilerdir. Zira sadece sizle özel yüzme dersi aldığınız günlerde ilgileniyor onun dışında umursamaz tavır takılıyorsa bilin ki amacı sadece paradır.

Bu yüzden iyi bir yüzme antrenöründe olması gereken belgeler şunlardır;

  • Yüzme Federasyonu tarafından verilmiş Yüzme Antrenörlüğü belgesi
  • Postür analizi (Duruş bozuklukları) eğitim belgesi
  • Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından  verilmiş Cankurtaranlık belgesi veya Sağlık bakanlığı tarafından verilmiş İlk Yardım Eğitimi belgesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here