Yüzerken su yutuyorum

0
216
Yüzerken su yutuyorum
Yüzerken su yutuyorum

Yüzerken su yutuyorum

Yüzerken su yutma bir çok bireyin karşılaşmış olduğu bir durumdur. Bu bakımdan endişelenecek bir durum olmayıp anlatılanları harfiyen uyguladığınızda yüzerken su yutmayı engelleyebilirsiniz. Öncelikle şunu bilmekte fayda vardır ki yüzerken su yutmanın en büyük sebebi, yanlış teknik ve nefes kontrolünün sağlanamamasıdır. Bu bakımdan su yutmayı engellemek için bu hususlara dikkat etmek gerekir.

Yüzerken su yutmada ana iki kriter vardır. Bunlardan birincisi; nefes kontrolünü sağlama, ikincisi; doğru teknik ile yüzme.

Yüzerken nefes kontrolü nasıl sağlanır?

Yüzerken nefes kontrolünü sağlamak için nefes egzersizleri yapmamız gerekir. Öncelikle yüzerken su içerisinde burundan nefes verilir, su üstünde ise ağızdan nefes alınır, bu kuralı uyglayabilen bireyler suda su yutmadan rahatlıkla yüzebilirler. Kontrollü ve doğru bir şekilde bu çalışmayı yaparak su yutmanın büyük bir oranda önüne geçmiş olursunuz. Bu hareketleri yaparken özellikle bir çok bireyde alışkanlık haline gelen suya girişteki burunu el ile kapatma hareketinden uzak durun zira yapmış olduğunuz çalışmaların hiç bir anlamı kalmayacaktır.

Örnek egzersiz: Havuz kenarından tutarak başınızı suya komple girecek şekilde sokun ve başınız su içerisindeyken sadece burundan nefes vermeyi deneyin. Daha sonraki aşamadan başınızı yukarı çıkartın ve su üstündeyken ağızdan nefes alın. Bu egzersizi hareketi tam olarak kavrayana kadar bol bol çalışın.

Doğru teknik nasıl uygulanır?

Yüzerken su yutmada bir başka engelde teknik yetersizliğidir. Eğer başlangıç seviyesinde bir tekniğiniz varsa sadece nefes kontrolü egzersizi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak hiç teknik seviyeniz yetersiz ve sıfır ise bunun için eğitim almanız gerekmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER