Yüzerken çabuk yoruluyorum

0
290
Yüzerken çabuk yoruluyorum
Yüzerken çabuk yoruluyorum

Yüzerken çabuk yoruluyorum

Yüzerken çabuk yorulma, bir çok bireyin yüzme konusunda yaşadığı en büyük sorunlardan biridir. Bu sorunun temel nedeni bir çok yüzme uygulamasında yapılan hata gibi nefes ve teknik yetersizliğidir. Nefes kontrolü ve düzgün teknik uygulayan bireylerde bu durum görünmez. Tabi ki bu durumun görünmemesi için temel gereksinim kondisyon seviyesidir.

Kondisyon bir çok spor branşında olduğu gibi yüzme sporu içinde son derece önemli bir kavramdır. Özellikle yüzerken çabuk yorulan bireylerde ki en büyük sorun kondisyon seviyesinin yetersizliğidir. Bunun yanında nefes kontrolü ve teknik eksikliği gelmektedir.

İyi yüzme bilen bireyler bile başlangıç aşamasında çabuk yorulabilir ama toparlanma süreleri çok kısadır ve diğer bireylere oranla daha çabuk adapte olurlar. Bu sayede yorulmadan uzun süreli yüzebilirler. Yüzme tekniği yetersiz ve nefes kontrolü sağlayamayan bireyler ise bu eksikliklerinden dolayı yüzerken çabuk yorulurlar. Bu durumdan kurtulmak için öncelikli yapılması gereken nefes egzersizleri ile nefes kontrolünün nasıl sağlanıldığının öğrenilmesi ve yüzme tekniklerinin geliştirilmesidir.

İyi bir yüzme tekniği ve düzgün bir nefes kontrolü ile yorulmamak için tek engel kondisyon seviyesini arttırmaktır. Kondisyon seviyesi arttığında göreceksiniz ki artık eskisi kadar yorulmuyorsunuz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER