Yüzerek kilo vermek mümkün mü

0
175
views
Yüzerek kilo vermek mümkün mü
Yüzerek kilo vermek mümkün mü

Yüzme sporunun öneminden ve faydasından sanırım bahsetmeye gerek yok. Kuşkusuz en sağlıklı en iyi spor dallarından birisidir. Yüzmeye merak salmış yeni başlayan bireyler için akılda olan ilk soru yüzerek kilo vermek mümkün olup olmadığıdır. Aslında direk konuyu sonuca bağlayacak olursak evet mümkündür.

Yüzerek kilo nasıl verilir?

Yüzerek kilo vermek için öncelikle yaşınıza göre maksimal nabzını öğrenmek gerekir. Bunun bir sonucu olarak da maksimum nabzınız ortalama %70 civarında bir tempo ile yüzmeniz sizi yağ yakım seviyesine çıkartacaktır. Bu durum kilo vermenizi dolayısı ile zayıflamanızı sağlayacak.

Kısaca bir hesap yapmak gerekirse yaşınızın 30 olduğunu varsayalım. Bu durumda maksimum nabız formülümüz olan 220-Yaş burada devreye girecek ve böylece maksimum nabzınızın 190 olduğu göreceksiniz. 190 maksimum nabzın %70’i ise 133 nabız olacaktır. Yakalamış olduğumuz bu nabız aralığı yüzerken sizin için ihtiyacınız olan nabız olacak. Maksimum nabzınız bu şekilde bir programda yüzme esnasında %80 kadar olsun o da 30 yaşında bir birey için 152 nabız olacaktır. Yani antrenman nabız temponuz 133 ile 152 arasında seyretmeli ki yüzerken yağ yakımı seviyesine ulaşabilin. Ancak bu seviyelerde yüzebilmek içinde çeşitli parametreleri sağlayabiliyor olmanız son derece önemli. Özellikle herhangi bir sağlık probleminiz olmamalı (Kalbinizde stend, yüksek tansiyon vs.) Aynı zamanda da iyi bir şekilde hazırlanmış yüzme antrenman programına sadık kalmanız hedefinize ulaşmada sizlere yardımcı olacaktır.

Yüzerek kilo vermek

Sonuç olarak bakacak olursak, yüzerek zayıflayabilirsiniz. Bu hedefi koymadan önce unutmamanız gereken en önemli noktalar, 1-sağlık probleminizin olmaması, 2-yeteri düzeyde yüzme tekniğine hakim olmanız, 3-iyi bir şekilde hazırlanmış yüzme antrenman programı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here