Ülkemizin her bölgesine sporcu fabrikaları kuruluyor

8
453
ulkemizin-her-bolgesine-sporcu-fabrikalari-kuruluyor
ulkemizin-her-bolgesine-sporcu-fabrikalari-kuruluyor

Son yıllarda artan altyapı hizmetleri ile spor faaliyetlerinin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlayan Gençlik ve spor bakanlığı bu seferde kuracağı Sporcu Fabrikaları ile önümüzdeki yıllar için nitelikli sporcu yetiştirmeyi amaçlıyor.

Kurulacak olan bu Sporcu Fabrikaları ile ülkenin dört bir yanında hizmet vermeyi amaçlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlere kucak açarak spora teşfik etmeyi planlıyor. Bu sayede daha bilinci daha profesyonel ve nitelikli sporcuların yetişmesi için bu projeye çok önem verilmekte.

Tüm Anadolu’ya Sporcu Fabrikası kurulacak!

Çok amaçlı olarak nitelendirilen sporcu fabrikaları toplam 32 ilde kurulacak. İlk aşama olarak 32 il belirlenirken daha sonrasında bu sayının artacağı söylenmekte. Projenin toplam maliyetinin 234 milyon lira olduğu açıklandı.

İlk olarak kurulacak iller arasında şu illerimiz yer almakta;

Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bolu, Karabük, Konya, Osmaniye, İstanbul, Ankara, Antalya, Samsun, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Karaman, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yozgat, Zonguldak, Diyarbakır, Rize, Kırıkkale ve Bartın, İstanbul Avrupa Yakası ve Kilis

Bu illerin bazılarında sporcu fabrikalarının yapımına başlanıldı. Yapımı devam eden sporcu fabrikaları şunlar; İstanbul, Ankara, Antalya, Samsun, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Karaman, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yozgat, Zonguldak

Yapımı biten sporcu fabrikaları şunlar;

Rize, Kırıkkale ve Bartın

Projesi biten ve ihale aşamasında olan sporcu fabrikaları;

Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bolu, Karabük, Konya, Osmaniye

İhale aşamasında olunan sporcu fabrikaları şunlar;

Diyarbakır Merkez Sporcu Fabrikası, İstanbul Avrupa Yakası Sporcu Fabrikası ve Kilis Merkez

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada şunlara yer verildi;

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) projesine ilave olarak sporcuların daha rahat ve modern tesislerde spor yapmalarına imkan sağlamak için Türkiye’nin dört bir yanına Olimpik Sporcu Fabrikaları kuruyor. Çok Amaçlı Spor Salonu olarak da adlandırılan Sporcu Fabrikalarında takım sporları ve bireysel tüm spor faaliyetleri aynı anda gerçekleştirilebiliyor. Güreşten cimnastiğe, basketboldan voleybola kadar tüm spor branşlarına uygun salonları bünyesinde barındıran tesislerde yüzlerce sporcu aynı anda spor yapabiliyor. 32 ilde yapımı planlanan sporcu fabrikaları için bakanlık bütçesinden 234 Milyon TL kaynak aktarıldı. İlk aşamada Rize, Kırıkkale ve Bartın’daki Sporcu Fabrikası inşaatları tamamlanarak sporcuların hizmetine sunuldu. İstanbul, Ankara, Antalya, Samsun, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Karaman, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yozgat, Zonguldak illerindeki Sporcu Fabrikalarının yapımı devam ediyor. Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bolu, Karabük, Konya, Osmaniye illerindeki sporcu fabrikalarının projesi hazırlanarak ihalesi yapıldı. Diyarbakır Merkez Sporcu Fabrikası, İstanbul Avrupa Yakası Sporcu Fabrikası ve Kilis Merkez Sporcu Fabrikaları ise ihale aşamasına getirildi.

sporcu-fabrikasi
sporcu-fabrikasi

“Tesisleşmeyi tüm Anadolu’ya yayıyoruz”
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şampiyon sporcuların yetişmesi için her şeyden önce tesis gerektiğini belirterek, “Bizim öncelikli amacımız spor yatırımlarını, en gelişmiş ve en modern tesisleri ülkenin her yerine ulaştırmak. Tesisleşmeyi tüm Anadolu’ya yayıyoruz.” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye’de bu zamana kadar yapılamayan tesisleşme atağını gerçekleştirdiklerini belirterek, “2002 yılına kadar inşa edilen tesis sayısı bin 757. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu değişim ve gelişme hamlesi sayesinde 2002’den bu yana bin 789 tesis inşa edildi. Sadece 6 ay gibi çok kısa sürede içerisinde futbol, basketbol, voleybol sahası olan 900 tane semt tipi spor tesisleri yaptık. Sporcuyu yetiştirmek için tesisinizin olması şart. Hiçbir başarı kendiliğinden gelmez. Önemli olan o başarıları taşıyacak tesis hamleleri yapabilmek ve ülke için kalıcı eserler üretebilmek. Daha önce yabancı ülkelerdeki statları, spor salonlarını gıptayla izlerdik. Şimdi bunları konuşmuyoruz. Şimdi diyoruz ki bizim de farklı illerimizde aynı kalitede statlarımız, spor tesislerimiz var. Daha iyilerini yapmaya devam ediyoruz. Hedefimiz ülkemizin en büyük zenginliği ve güç kaynağı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi çağın gerektirdiği eğitim, bilgi ve sporla yetiştirerek geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktır” şeklinde konuştu.

sporcu-fabrikalari
sporcu-fabrikalari

“Asıl mesele sporcu kardeşlerimizin bu tesisleri en iyi şekilde kullanmaları”
Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü;
“Sporcu Fabrikalarının yapılmasıyla illerdeki sporcularımızın daha iyi şartlarda antrenman yapmalarını sağlamak istiyoruz. Aynı zamanda, daha fazla sporcuya ulaşmak geleceğin teminatı gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, onların sosyalleşmesini sağlamak istiyoruz. Ancak, asıl mesele sporcu kardeşlerimizin bu tesisleri en iyi şekilde kullanmaları. Kendilerine sunulan imkanları iyi değerlendirmeleridir. İnşallah onlar da önemli başarılarla bu güzel tesisleri taçlandırırlar”

8 YORUMLAR

  1. tekirdağ’da da kurulmasına sevindim bilhassa Türkiye’nin birçok bölgesinde olmasınada çok sevindim. Spor hem bedenen hemde ruhen sağlıklı olmamız için çok önemlidir.

  2. Yurdumuzun bir çok bölgesi için gerçekten faydalı olacak tesisler. Ülkemizin genç nüfusu iyi olmasına rağmen altyapı yetersizliğinden kaliteli sporcu yetişemiyor.

  3. Bir çok gencimiz spor yeteneği olmasına rağmen kendini geliştirebileceği ve iyi antrenman yapabileceği bir ortam bulamamaktadır. Bu tür tesislerin arttırılması ve de geliştirilmesi spor geleceğimiz açısından son derece önemlidir.

  4. Geç kalınmış ama güzel bir hamle. Olimpiyatlardaki başarısızlıklarımız bir yerden sonra tekrarlanmaz diye umut ediyorum, eğer bu fabrikalar verimli kullanılırsa.

  5. Çok güzel bir gelişme. Biz türk halkı olarak spora karşı aşırı derecede olumsuz bir bakışımız var. Ne hikmetse, çocuklarımız bir spor dalı ile uğraşmaya başlayınca, ailesi hemen bu işler boş işler düşüncesine sahip oluyor. Bu ülkenin doktora,öğretmene vb.. mesleklere ne kadar ihtiyacı varsa, sporcuya da bir o kadar ihtiyacı vardır.

  6. Vesile olanlardan Allah razı olsun. Gençlerin spor alışkanlığı edinmesinden güzel bir şey yok. Bizim memlekete de yapılacakmış buna da ayrı sevindim.

CEVAP VER