Türkiye’de yüzme sporunun gelişimi

0
449
Türkiye'de yüzme sporunun gelişimi

Türkiye’de yüzme sporunun gelişimi

Ülkemizde özellikle Cumhuriyet dönemi ile beraber yüzme gelişmeye başladı. Bu bağlamda ilk yetişen yüzücülerimiz Cumhuriyet dönemi yüzücüleri olan Nejat Abut, Hikmet Memih ve Suat Erler’dir. Bu yüzücüler diğer yüzücülerimiz arasında en başarılı ve dikkat çeken yüzücülerimizdir.

1931 yılına kadar çeşitli yüzücüler ile gelişim devam etmekteydi. 1931 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri ittifakının Denizcilik Heyeti Yüzme Komisyonu başkanı olan Ekrem Rüştü Akömer’in himayesinde 17 Temmuz 1931 yılında Türkiye’nin ilk yüzme havuzu açıldı. Havuzun o dönemki adı Şirketi Hayriye Yüzme Havuzu’dur. Bu havuzun açılmasıyla beraber ülkemizde yüzme sporu gelişmeye ve değişmeye devam etmiş bunun bir sonucu olarak kulaç yüzme yerine Crowl Yüzme stili benimsenmiştir.

Ülkemiz yüzmede en büyük atılımı 1932-1933 yılları arasında yapmıştır. Bu dönemde Almanlar’ın ünlü antrenörlerinden olan Teketof, Türk yüzme camiasına kazandırılmıştır. Bu dönemde bir çok başarılı Türk yüzücü ortaya çıkmıştır. Bunların bazıları şu şekildedir; Orhan Saka, Halil Dalhan ve Methi Ağaoğlu’dur. Bu yüzücülerimiz o dönemin bir çok yüzme rekorunu kırmış ve geliştirmişlerdir.

Türk yüzme tarihinin gelişminde en büyük pay 1933’lü yıllarda spor kuluplerinin devreye girmesi ile oluşmuştur. Bu dönemde Galatasaray, Fenerbahçe, Beykoz ve Beylerbeyi gibi büyük spor kulupleri yüzme branşına yatırım yapmışlardır.

Türk milli yüzme takımı olarak ilk uluslararası deneyimimiz 1934 yılında Rusya ile gerçekleşmiştir. Rusya’da gerçekleşen yüzme şampiyonasında ilk yüzme milli takımımız oluşturulmuş ve ilk resmi müsabakalara bu dönemde çıkmışlardır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER