Tek başıma yüzme nasıl öğrenebilirim

0
203
views
Tek başıma yüzme nasıl öğrenebilirim
Tek başıma yüzme nasıl öğrenebilirim

Tek başına yüzme nasıl öğrenilir? sorusunun en güzel cevabı tabi ki profesyonel bir destek alaraktır. Ancak imkanlarınız kısıtlı ve kursa bazı sebeplerden dolayı gidemiyorsanız kendi başınıza da yüzme öğrenebilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle teorik olarak yüzme hakkında çeşitli bilgi birikimine ulaşmanız gerekmektedir. Bu bilgiyi sitemizdeki makalelerden edinebilirsiniz.

Kendi başınıza yüzme öğrenirken öncelikle dikkat etmeniz gereken önemli bir husus şudur ki, yanınızda her zaman sizden daha iyi yüzme bilen bir kişi olması. Bu durum hem eğitim sürenizi kısaltacak hemde kendinize olan güveninizi yerine getirecektir. Bunun dışında derin olmayan sığ suları seçmeniz başlangıç açısından size olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Yüzmeyi öğrenmenin birinci temel kuralı nefes kontrolünü sağlamaktır. Yüzerken burundan nefes verilir, ağızdan nefes alınır. Bu uygulamayı defalarca deneyin. Otomatik bir şekilde aklınızda düşünmeden yapabilecek seviyeye geldiğinizde artık bu çalışmayı bitirip bacak egzersizlerine geçebilirsiniz.

Yüzme tek başına öğrenilebilir mi?

Yüzmede bacak vuruşları kalçadan başlar ve koordineli bir şekilde ayak bileklerine kadar ulaşır. Bu bakımdan özellikle ayak vuruşlarını uygularken sitemizdeki makale veya videolardan yararlanabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir not olarak şunu eklemek gerekir ki yanlış öğrenilen bir teknik hiç öğrenilmeyen bir teknikten daha zor düzeltilir. Bu yüzden yapacağınız tüm egzersizlerde doğru tekniği uygulamaya çalışın ve defalarca tekrar edin. Hareketi artık düşünce yapınızdan uzaklaştırdığınız an egzersizin kalıcı olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer yüzerken halen nefes nereden alınıyordu, kol nasıl çevriliyordu veya bacak vuruşu nasıl oluyordu gibi düşüncedeyseniz halen teknik oturmamış demektir. Ne zaman ki bu şekilde düşünmeden doğru bir şekilde yüzmeye başladınız işte o zaman diğer derslere geçebilirsiniz.

Nefes ve bacak vuruşlarınızı düzelterek uygulamaya başladığınızda artık kol çekişlerine geçebilirsiniz. Yüzmede kol çekişi egzersizlerini sitemizden yararlanarak öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here