Spor sonrası soğumanın önemi

4
434
Spor sonrası soğumanın önemi
Spor sonrası soğumanın önemi

Spor sonrası soğumanın önemi

Spor yapan bireylerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biriside spor sonrası soğuma egzersizlerini es geçmeleridir. Çoğu zaman ısınma evresini bile yapmayan bireylerin soğumayı da yapmadıkları gözlemlenmektedir. Bu durum çeşitli kas, eklem vs gibi sakatlıklara neden olabilmektedir. Bu bakımdan gerek ısınma gerekse soğuma egzersizleri spor öncesi ve spor sonrası önemli bir yer edinmelidir.

Spor öncesi ısınma kadar spor sonrası soğumada oldukça önemlidir. Spor öncesi ısınma egzersizleri yaparak, vücudu yapılacak olan aktiviteye hazır hale getirirken, spor sonrası soğuma egzersizleri ile bir sonrası aktivite için vücudun toparlanması ve hazır olması sağlanmaktadır.

İyi bir antrenman sonrası yapılacak olan soğuma, vücudun toparlanması ve bir sonrası aktivite için hazır olmasını sağlayacaktır. Bu sayede antrenman sonucu vücutta biriken laktik asidin vücuttan daha hızlı bir şekilde uzaklaşması sağlanacaktır.

Soğuma hareketleri genelde hafif tempolu koşular veya esneme hareketlerinden oluşabilir. Aynı zamanda spor sonrası yapılacak olan esneme hareketleri de bireyin esnekliğini arttırmaya yardımcı olacağı gibi aynı zamanda soğuma içinde fayda sağlayacaktır. Spor sonrası yapılan esneme hareketlerinden fazla zor egzersizler yapmamaya ve ağrı eşiğini fazla abartmamaya özen gösterilmelidir.

4 YORUMLAR

  1. Her spordan sonra bir yerlerim mutlaka ağrır. Sebebini çözmüş olduk. Kaç yıldır spor yaparım soğuma hareketini ilk kez duyuyorum. Demek ki neymiş 100 le giden arabada el freni çekmemeliyiz.

CEVAP VER