Spor öncesi neden ısınmalıyız

4
412
Spor öncesi neden ısınmalıyız
Spor öncesi neden ısınmalıyız

Spor öncesi neden ısınmalıyız

Sporla uğraşan çoğu bireyin aslında bildiği duyduğu ancak önemsemediği ya da bir bakıma yapmaya üşendiği ısınma hareketleri aslında spor öncesi çokta önemli. Ancak gerek üşengeçlik gerek zaman kaybı gibi düşünceler ısınma hareketlerinin yapılmaması için çeşitli bahaneler oluşturmakta.

Isınmanın temel amacı vücudu yapılacak olan fiziksel aktiviteye tam olarak hazır hale getirmektedir. Spor öncesi ısınma çeşitli sakatlıklardan korunmak için de oldukça önemlidir. Bu bakımdan bunu bir alışkanlık ve mecburiyet duygusu içerisinde yapmak mantıklı olacaktır. Çünkü bu zamana kadar ısınmadan bana bir şey olmadı gibi düşünmeniz ileride yaşayacağınız çeşitli problemlerin habercisi olabilir.

Spor öncesi ısınma egzersizleri genelde hafif tempolu yürüyüş, yine hafif tempolu koşular ile başlar. Isınma egzersizleri yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ısınmayı hafif ve kontrollü hareketler ile yapmaktır.

Isınma egzersizleri iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlar; tüm vücut ısınması ve bölgesel ısınmadır. Ancak bölgesel ısınma hareketleri yine tüm vücut ısınma hareketlerinden sonra yapılmalıdır. Yani sadece bölgesel ısınma yetmeyecektir. Bu bakımdan ısınmaya önce tüm vücut halinde sonrasında ise bölgesel olarak devam edilebilir. Bölgesel ısınma egzersizlerinde yapılacak olan sportif aktiviteye özgü hareketler tercih edilir.

Isınma hareketlerinin süresi ortam, hava ve yapılacak aktiviteye göre değişebilmektedir. Ancak ortalama 10 ile 30 dakikalık bir ısınma periyodu bedenin aktiviteye hazır olmasını sağlayacaktır.

4 YORUMLAR

  1. Isınmanın şiddeti ve süresi çok önemli. Az yapıldığında yararı olmaz ama aşırıya kaçılırsa yorgunluğa ve performans düşüklüğüne neden olur.

CEVAP VER