Sırtüstü yüzme nasıl öğrenilir

0
277
Sırtüstü yüzme nasıl öğrenilir
Sırtüstü yüzme nasıl öğrenilir

Sırtüstü yüzme nasıl öğrenilir

Sırtüstü yüzme stili, diğer yüzme stillerine göre en kolay öğrenilebilen ve en rahat olan yüzme stilidir. Sırt üstü yüzme de baş suyun üzerinde olduğundan nefes problemi diğer yüzme stillerine göre daha az olur. Sadece kol çırpışlarında başımız suyun içine girebilir ki bu da hareketin seyri açısından normaldir.

Sırt Üstü yüzmede nefes alma

Sırt üstü yüzme stili daha önceden de belirttiğimiz gibi en rahat nefes alınabilen stildir. Hakeret zaten suyun üstünde sırt üstü yatar bir pozisyonda gerçekleştiği için yüzümüz sürekli olarak suyun yüzeyinde olacaktır bu durumda nefes almamızı kolaylaştıracak. Sırt üstü yüzmede de kişinin kendisine bir nefes tekniği belirlemesi yararına olacaktır. Örneğin; her 2 kulaçta 1 nefes gibi…

Sırt Üstü yüzmede kol hareketleri

Sırt üstü yüzmede kollar hızlı gitmek için suda bir itici görevini görmektedir. Bu yüzden kolları iyi kullanmak sırt üstü yüzmede hızlı gitmenin ana unsurlarındandır. Su yüzeyine sırt üstü yatıp yüzmeye başladığımızda ilk çırpma hareketimizi sağ kol olarak varsayıyoruz. Sağ kolunuzu sudan çıkarttığınız an itibari ile sol kolunuzunda ayaklarınızın hizasına gelmiş olması gerekmektedir ve sağ kol suya girdiği anda sol kol sudan çıkmalı ve hareketin devamı sağlanmalıdır. Su yüzeyinde süzülmek için suya giren kolumuz dirseklerde yarım bir açıyla kıvrılır ve kürek rolünü görür. Böylece su ile kendimizi iter su yüzeyinde süzülmemizi sağlarız.

Sırt Üstü yüzmede ayak hareketleri

Sırt üstü yüzmede ayaklar her zaman bir çırpma içinde olmalıdır. Çift ayak aynı anda çırpmak stilin yanlış yapılmasına neden olur bu yüzden bir sağ bir sol olarak sürekli bir çırpma sağlanmalıdır.

Aşağıda izleyeceğiniz videolarda;

1.Video: Nasıl yüzülmesi gerektiği, kol ve ayak hareketleri, bel açısı gibi konular ele alınmıştır.

2.Video: Sırt üstü yüzme esnasında yapılan yanlışlıklar, doğru pozisyonlar ele alınmıştır.

Sırtüstü yüzme stili videoları 1

Sırtüstü yüzme stili videoları 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER