Resimli ön kol hareketleri

0
621
Resimli ön kol hareketleri

Resimli ön kol hareketleri

Namı değer Biceps hareketlerini bu bölümde bulabilirsiniz. Hemen hemen herkesin bildiği Biceps yani ön kol egzersizleri, herkes tarafından en çok uygulanan fitness egzersizlerinden birisidir. Oysa ki Biceps yerine Triceps egzersizlerine yoğunlaşılması daha uygun görülmektedir. Zira kolu gösteren herkesin de dediği gibi Triceps yani arka koldur.

Ancak bunu yaparken tabi ki ön kol egzersizlerini de es geçmemek gerekir. Herkesin bildiğinin tersine ön kol egzersizleri aslında sadece Biceps kasını çalıştırmaz. Biceps gibi birden fazla kas grubu bu egzersizlerde aktif veya pasif olarak rol alır.

Aşağıda yer alan egzersizlerin hangi kas gruplarını aktif ve pasif olarak çalıştırdığını en altta yer alan anatomi görselinde bulabilirsiniz.

Resimli ön kol egzersizleri

Incline bench dumbbell curl
Incline bench dumbbell curl

INCLINE BENCH DUMBBELL CURL

Adjustable Bench denilen üst kısmı ayarlanabilir bir sırada uygulanır. Sırt dayama platformu 35-45 dereceye ayarlanan Bench’e, sırt dayalı olarak oturulur. Her iki ele, avuç içleri yukarıya bakacak şekilde alınan dumbbell’lar, dirsekler vücut yanında sabit kalmak şartıyla, nefes verilerek, omuz yönüne doğru kaldırılır. Tekrar nefes alınarak, kontrollü ve yavaşça başlangıç durumuna dönülür. Hareket esnasında dirseklerin öne ve arkaya kaçmamasına dikkat edilmelidir.

Dumbbell Concentration curl
Dumbbell Concentration curl

DUMBBELL CONCENTRATION CURL 

Bench’in kenarına oturularak, dumbbell, avuç içi yukarı bakacak şekilde tek el ile kavranır. Dirsek bacağın iç kısmına yaslanır ve ağırlık, nefes verilerek omuza doğru kaldırılır. Tekrar nefes alınarak başlangıç pozisyonuna, yavaş ve kontrollü olarak indirilir. Biceps kasının alt uçlarını şekillendiren ve onu yükselten bir egzersizdir.

Barbell – Dumbbell preacher curl
Barbell – Dumbbell preacher curl

BARBELL – DUMBBELL PREACHER CURL 

Kolların dirseklerden itibaren dayandırıldığı yaklaşık 45° eğimde olan bir platformda veya bu hareket için geliştirilmiş ve “Arm Curl” denilen bir makinada, barbell veya dumbbell’larla uygulanır. Koltukaltları platformun kenarına iyice intibak eder, ağırlıklar kontrollü, yavaşça ve kollar tamamen düzelinceye kadar nefes alınarak indirilir. Tekrar nefes vermek suretiyle omuz yönüne doğru ve biceps kaslarının tam kasılma noktasına kadar kaldırılır. Bu hareket biceps kaslarının bilhassa alt uçlarını çalıştırır ve yükseklik kazandırır. Dumbbell’lı çalışmalar daha ziyade yarışma hazırlık dönemlerinde, çok tekrarlı setler yapılarak, daha çok şekil kazanmak için tercih edilir.

Hammer curl
Hammer curl

HAMMER CURL 

Ayakta normal duruş pozisyonunda ve avuç içleri vücuda dönük pozisyonda tutulan dumbbell’lar, dirsekler vücudun yanında sabit kalmak şartıyla, nefes verilerek omuz istikametine doğru sıra ile kaldırılır ve tutuş pozisyonu hiç değiştirilmeden yine nefes alınarak başlangıç durumuna dönülür. Yani, hareket, bir dumbbell kaldırılırken, diğeri kontrollü olarak indirilerek uygulanır. Bu hareket tek dumbbell ile de yapılabilir. Hareket devamında dirseklerin öne veya arkaya kaçmasını engellemek ve kasların gevşemesine’ izin vermemek gerekir. Biceps kaslarının alt uçlarını şekillendiren ve büyük ön kol kaslarını geliştirerek, kuvvetlendiren güzel bir harekettir.

Standing barbell curl
Standing barbell curl

STANDING BARBELL CURL 

Barbell veya Z bar ayakta normal duruş pozisyonunda, avuç içleri yukarıya bakacak şekilde iki el ile omuz genişliğinden biraz daha geniş açıklıkla kavranır. Dirsekler vücut yanında ve sabittir. Bu konumda, nefes verilerek, dirsekler öne veya arkaya kaçmadan omuzlara doğru kaldırılır. Sonra, yavaş ve kontrollü olarak nefes alınarak başlangıç pozisyonuna indirilir.

Arm curl machine
Arm curl machine

ARM CURL MACHINE 

“Bu hareket için dizayn edilmiş ve çok özel bir hareket açısı sağlayan ve”Arm Curl Machine” denilen bir cihazda uygulanır. Biceps kaslarının özel olarak çalıştırılmasını mümkün kılan ve dirseklerin hareketli bir platforma yerleştirilerek çok verimli kasılmasın) sağlayan bir harekettir. Makinanın oturma platformuna oturularak, özel olarak düzenlenmiş hareketli dirsek dayama platformuna dayanılır ve ellerle yine özel bir tutma barı ile bar kavranarak yukarıya doğru, nefes verilerek omuzlara yakınlaşıncaya kadar çekilir ve tekrar nefes alınarak, biceps kasları tamamen düzelinceye kadar aşağıya indirilir.

Two Ore One Arma Low Pulley Curls
Two Ore One Arma Low Pulley Curls

TWO OR ONE ARM LOW PULLEY CURLS 

“Bu hareket makarada takilan iki kol tutucagi ve yada tek kol tutucagi aparatiyla uygulanan bir harekettir.Hareket uygulanirken vucut dik durmali cekilen aparat omza kadar getirilmeli ve yavasca assagiya indirilmelidir hareketin yapilmasi esnasinda ust kol tamamen sabit durmalidir.Bu hareket uygulanirken dikkat edilmesi gereken bir digerli onemli unsur ise buyuk agirliklarla hareketin uygulanmamasidir duzgun set baslangici yapabilecegimiz ve bu sekilde duzgun bitirecegimiz bir agirlik olmalidir.

Yukarıda yer alan ön kol egzersizlerinin çalıştırdığı bölge aşağıdaki görselde verilmiştir

Resimli ön kol hareketleri
Resimli ön kol hareketleri

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER