Plato dönemi nedir nasıl atlatılır

1
390
Plato dönemi nedir nasıl atlatılır
Plato dönemi nedir nasıl atlatılır

Plato dönemi nedir nasıl atlatılır

Plato dönemi, özellikle fitness sektörü içerisinde sıkça kullanılan bir terimdir. Belirli bir aşamaya gelip daha ileri seviyeye çıkamama durumuna denir. Belirli bir vücut yapısına ulaşan bireylerin zamanla ulaştıkları vücut yapısının üstüne çıkamama durumlarıdır. Plato dönemi, düzenli beslenme, dinlenme veya doğru antrenman yöntemleri uygulansa bile kaçınılmaz bir durum olabilir.

Bir sporcunun plato dönemine girmesi o sporcunun başarısız olduğunun veya yolun sonuna geldiğinin göstergesi değildir. Keza birçok profesyonel sporcu da kariyerinin bazı dönemlerinde plato dönemini yaşamışlardır. Bu bakımdan bakıldığında da plato döneminin içerisinde olan bireyler için her şeyin bittiği anlamına gelmez.

Plato dönemine girmek yolun sonu değildir!

Plato dönemine giren çoğu fitness sporcusunun yaptığı en büyük hatalardan biri sürekli olarak aynı antrenman yöntemlerini uygulamak, aynı beslenme programı ile devam etmektir. Oysa ki yapılması gereken en önemli şey, tam tersidir. Yani plato dönemine ulaşmamak için yapılacak en önemli unsur, antrenman programlarını veya beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olacaktır.

Fitness plato dönemi hakkında bilgi
Fitness plato dönemi hakkında bilgi

Örneğin, 6 aydır aynı antrenman ve beslenme programı uyguluyorsanız plato sürecine girmeniz kaçınılmaz olacaktır. Aynı egzersiz şekilleri ve beslenme düzeni vücudunuz tarafından artık kabul edilemez sayılacak ve bu süreç sizi duraklama dönemine yani plato dönemine götürecektir. Bu bakımdan plato döneminden kurtulmanın en güzel yolu, antrenman programlarınızı değiştirmek veya beslenme alışkanlıklarını tekrardan revize etmek olacaktır.

Plato dönemi nasıl atlatılır

Plato döneminin aşımı için spor alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Hatta buna sadece spor değil beslenme alışkanlıklarınızda dahildir.

Plato döneminden kurtulmanın yolları

  • Beslenme düzeninizi değiştirin
  • Günlük rutin işleyişinizi değiştirin
  • Antrenman programlarınızı değiştirin
  • Yeterli dinlenme
  • Dinlenme aralığınızı çoğaltın
  • Antrenman sıklığını veya yoğunluğunu değiştirin

Sürekli olarak aynı egzersiz programı üzerinde çalışmak sizi plato sürecine hızlı bir şekilde götürecektir. Aynı zamanda antrenman arası dinlenme sıklığınız dahil her şey platodan kurtulmanız için yeterli sebeptir. Örneğin haftada 5 gün egzersiz yapıyorsanız ve bir plato eşiğine ulaştıysanız haftada 2 gün antrenman yapın dinlenme aralıklarınızı çoğaltın. Egzersiz türlerinizi değiştirin. Beslenmenizden ödün verin.

Unutmayın! Plato döneminden kurtulmak için bedeninizi şaşırtmanız lazım!

1 YORUM

  1. plato döneminin bir benzerini sanatçılar da yaşıyor aslında. belli bir yerden sonra tıkanıyorlar ve yeni eserler üretemiyorlar.

CEVAP VER