Personal trainer Türkiye

0
312
Personal trainer Türkiye
Personal trainer Türkiye

Personal trainer Türkiye

Spor sektörünün en önemli trendlerinden biri haline gelen özel fitness antrenörlüğü yani Personal Trainer’lık, ülkemizde de her geçen gün gelişmekte ve bilinirliğini arttırmakta. Özellikle büyük kentlerde ve gelir düzeyi yüksek bireyler tarafından tercih edilen bu hizmet, birebir fitness eğitmenliği imkanı sunmakta.

Neredeyse tüm spor tesislerinde bulunan personal trainer hizmeti, Türkiye’de de oldukça rağbet gören bir alan olarak karşımıza çıkmakta. Bu durumun oluşmasında ünlü kişilerin bu hizmetleri kullanması sonucu oluşan çeşitli reklamlar ve eğitmen kazancı gibi faktörler rol almakta.

Türkiye’nin en önemli üç şehri olan İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bu hizmeti veren birçok personal trainer bulunabilmekte. Diğer şehirlerimizde de keza bu hizmetten yararlanabileceğiniz özel fitness antrenörlerini bulabilirsiniz. Ancak şu duruma dikkat edilmelidir ki, kendisini personal trainer olarak tanıtan her bireye inanmamakta fayda var. Bu bakımdan bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin kesinlikle alacakları hizmet ile ilgili olarak araştırma yapmaları gerekmektedir.

Her fitness antrenörü Personal Trainer değildir!

Günümüzde maalesef bu sektörde iş yapan birçok belgesiz eğitmen bulunmakta. Şunun bilinmesi lazımdır ki her fitness antrenörü Personal Trainer değildir! Personal trainer olabilmek için gerek ulusal gerekse uluslar arası eğitimler düzenlenmektedir. Bu eğitimler sonucunda da başarılı olan bireylere belgeleri verilmektedir. Ülkemizde bu alandaki denetimsizlik ve başı boşluk maalesef sektör içerisinde sayısı binleri bulan belgesiz personal trainer’ın çıkmasına neden olmuştur.

İyi bir personal trainer için;

  • Postür analizi yapabilmek
  • Gerekli eğitimleri almış olmak (Ulusal veya uluslar arası geçerliliği olan)
  • Düzgün bir dış görüntü
  • Bilgi, beceri ve pratiklik
  • Sağlam bir ikili ilişki (Saygı, Güven vs.) gerekmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER