Personal trainer nedir nasıl olunur

1
2446
Personal trainer nedir nasıl olunur
Personal trainer nedir nasıl olunur

Personal trainer nedir nasıl olunur

Personal trainer kelime anlamı olarak, bireysel eğitmen, özel spor hocası, kişisel antrenör gibi çeşitli anlamlara gelmektedir. Personal trainer hizmeti genellikle ülkemizin büyük illerinde yer alsa da çeşitli orta düzey illerimizde de yer alabilmektedir. Özellikle İstanbul başta olmak üzere, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlerde oldukça rağbet gören bir meslek halini aldı.

Özel spor hocalığı daha çok tüm branşları içine alan bir kavram gibi kullanılırken, Personal Trainer ise genellikle Fitness sektörü içerisinde kullanılmaktadır. Ülkemizin hemen hemen her fitness salonunda bu hizmeti bulmak mümkün. Personal trainer ile çalışmak yani özel fitness hocası ile çalışmanın bireyler üzerine ciddi bir artısı olduğu aşikardır.

Özel fitness hocası-Personal trainer ile çalışmanın faydaları;

  • Daha hızlı sürede amacınıza ulaşabilir
  • Daha sağlıklı bir şekilde kilo alma veya verme işlemini gerçekleştirebilir
  • Motivasyonunuzu her zaman üst seviyede tutar

Son zamanların en büyük spor trendlerinden biri olan Personal Trainer olarak çalışma, ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşmakta. Özellikle ün yapmış eğitmenlerin almış olduğu dudak uçuklatan maaşları duyan herkes bu alana yönelmekte. 3 aylık fitness geçmişi olan bile ilgili federasyonların maalesef 2 haftada verdiği antrenörlük belgesi ile Personal trainer olarak çalışabilmekte. Hal böyle olunca da oldukça fazla sayıda kalitesiz ve bilgisiz antrenörler ortaya çıkmaktadır. Böyle bir hizmet almak isteyen bireylerin en çok dikkat etmesi gereken nokta, seçecekleri eğitmen hakkında detaylı bilgi edinebilmeleridir.

İyi bir personal trainer ile, kaliteli bir yaşam sizleri bekliyor olacak!

İyi bir personal trainer nasıl olur?

  • İşine ve bireye saygı duyan
  • Her zaman verdiği saate uyan ve dakik olan
  • İyi bir fit görüntüye sahip (Her fit görüntüye sahip eğitmen iyi bir hocadır algısı çıkarılması o yüzden kesinlikle araştırarak antrenör hakkında bilgi edinmeye çalışın)
  • İkili ilişkileri son derece iyi
  • İşini ciddi yapan
  • Karşısındaki bireyi motive eden

Personal trainer ile çalıştığınızda daha kısa sürede kas kütlenizin arttığını, daha kısa sürede zayıfladığınızı veya kilo aldığınızı, fitness yapmaktan zevk aldığınızı ve en önemlisi kendiniz için güven kazandığınızı fark edeceksiniz.

Personal trainer olabilmek için federasyonun açmış olduğu 2 haftalık kurslara katılmanız yeterli, her ne kadar bu durumu desteklemiyor olsak ta maalesef sistem bunu gerektirmekte. İyi bir personal trainer’ın aylık kazancı ortalama 5.000 Tl civarında iken sıradan bir eğitmenin aylık kazancı 2.000 Tl civasındadır. Bu rakamlar gelişmiş ülkelerde 15.000-20.000 dolar kazanımlara kadar çıkabilmektedir. Tabi bu durumun oluşmasında ülkenin ekonomik durumu kadar, eğitmenin kalitesi de oldukça önemlidir.

1 YORUM

CEVAP VER