Ofiste yapılabilecek spor egzersizleri

10
399
Ofiste yapılabilecek spor egzersizleri
Ofiste yapılabilecek spor egzersizleri

Ofiste yapılabilecek spor egzersizleri

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan hareketsiz yaşam, özellikle masa başı işlerde çalışan bireyler için büyük bir sorun teşkil etmekte. Sürekli olarak masa başında oturarak iş hayatını devam ettiren bireylerde çeşitli omurga rahatsızlıkları veya duruş bozuklukları meydana gelebilmekte.

Ofisinizde çalışırken de spor yapabilirsiniz!

İş yerinizde oturarak çeşitli hareketler ile vücudunuzu hareketlendirebilir bu sayede durağan bir yaşamdan kurtulabilirsiniz. Üstelik aşağıda vereceğimiz ofis egzersizlerinin tamamı için tek ihtiyacınız olan şey ofisinizde oturduğunuz koltuğunuz. Ne bir ağırlığa nede bir ekipmana ihtiyacınız var! Tek yapmanız gereken sadece biraz hareket.

Günlük yaşamın stresi iş yoğunluğu mesai süreleri vs derken maalesef egzersiz ve hareket için bedenimizi hep ikinci planda bırakıyoruz. Hal böyle olunca da özellikle ilerleyen yaşlarda vücut bazında çeşitli aksamalar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durumdan en azından bir miktar kurtulmak için ofisimizde çalışırken aşağıda verdiğimiz görselde yer alan egzersizleri uygulayarak daha dinç ve hareketli bir beden yapısına ulaşabilirsiniz.

  • İş yerinde yapılabilecek spor egzersizlerinin açıklamaları görselin altında detaylı bir şekilde yer almaktadır. 

İş yerinde yapılabilecek spor egzersizleri

Ofiste yapılabilecek spor egzersizleri
Ofiste yapılabilecek spor egzersizleri

Ofis egzersizleri nasıl yapılır?

Chair squats nasıl yapılır

Sandalyenize oturun. Ayaklarınızı omuz hizanızda açın ve kalçanızın arka bölümü sandalyenin ucuna temas etsin. Bunu yapabilmek için sandalyenizin biraz önünde durun. Nefes alarak dizlerinizi bükün ve sandalyenin ucuna kalçanız değene kadar çömelmeye çalışın. Nefes vererek tekrar ayağa kalkın bu hareketi iki elinize alacağınız ufak su şişeleri veya aynı ağırlığa sahip çeşitli materyaller  ile de yaparak ekstra bir direnç sağlayabilirsiniz. Hareket esnasında diz üstü çökerken dizlerinizin ayak parmak uçlarınızdan daha ileri gitmemesine özen gösterin.

20 tekrar x 2 set

Chest squeezes nasıl yapılır

Sandalyenize oturun. Ellerinizi açarak avuç içlerinizi birbirinize yapıştırın ve bu esnada nefes verin. Avuç içlerinizi birbirlerine doğru bastırın. Bastırma işlemini 20 saniye boyunca yapın ve bu esnada nefes verin.

20 saniye bastır x 2 set

Criss-cross arms nasıl yapılır

Sandalyenize oturun bacaklarınızı omuz hizanızda açın. Kollarınızı iki yana doğru iyice açın avuç içleriniz karşıyı göstersin. Sağ kolunuzu sol omzunuza doğru getirirken sol kolunuzu sağ omzunuza doğru götürün ve omuzlarınızın arkasına kadar kollarınızı uzatın. Hareketin devamında tam tersi yönleri uygulayın.

20 tekrar x 2 set

Leg extensions nasıl yapılır

Sandalyenizin uç kısmına kalçanızı yerleştirin. Sağ bacağınız yerde sabit dururken sol bacağınızı dizlerinizden kırarak yere paralel olana kadar kaldırın. Bu esnada nefes verin yere indirirken nefes alın. Hareketin daha verimli olması açısından ayak bileklerine katılan ağırlıklardan kullanabilirsiniz.

20 tekrar x 2 set

Chair body lifts nasıl yapılır

Sandalyenizden tutunarak kendinizi hafifçe kollarınız yardımı ile yukarı kaldırın. Gövdenizi çok fazla oynatmadan bacaklarınızın vasıtası ile sağa ve sola dönüşler gerçekleştirin. Sağa ve sola dönerken nefes verin. Orta bölüme geldiğinizde nefes alın.

20 tekrar x 2 set

Knee pull-in nasıl yapılır

Sandalyenize oturun elleriniz ile iki yandan kavrayın. Bacaklarınızı birleştirerek kaldırın. Dizlerinizi hafifçe bükebilirsiniz. Bacaklarınızın arası açılmadan nefes vererek yerden gövdenize doğru bacaklarınızı kaldırın ve nefes alarak bırakın. 20 tekrar yapın ve 30 saniye dinlenerek ikinci sete geçin. Tekrarlar bitene kadar bacaklarınızı yere değdirmeyin.

20 tekrar x 2 set

Oblique bends nasıl yapılır

Sandalyenin üstünde ellerinizi ensenizden kenetleyin. Bacaklarınızı oynatmadan gövdenizi sağ ve sola doğru nefes vererek eğmeye çalışın yan karın kaslarınızın zorlandığını hissedin. Hareketi yavaş bir şekilde uygulayın.

20 tekrar x 2 set

10 YORUMLAR

  1. ofis hep oturduğumuz, hayatımızın monotonlaştığı bir mekan. ofiste spor yapma imkanı zindelik katacaktır. bence çok güzel bir fırsat.

  2. Ofis ortamını şenlendirmeye birebir! Herkesin uygulaması lazım bu tarz sportif küçük aktiviteleri. yoksa hareketsizlikten öleceğiz 🙂

  3. Benim gibi ofis ortamında çalışan biriyseniz arada bir böyle egzersizler yapmak şart yoksa her an stresten yorgunluktan uyku moduna geçiyorum 😀

  4. Saatlerce masa başında çalışanlar bir hayli fazla, çok oturmakta doğru değil vücudun hareket etmesi gerekiyor. Bu spor egzersizleri bu yönden çok iyi ve sağlıklı.

CEVAP VER