Ne kadar sürede yüzme öğrenebilirim

0
236
Ne kadar sürede yüzme öğrenebilirim
Ne kadar sürede yüzme öğrenebilirim

Ne kadar sürede yüzme öğrenebilirim

Yüzme öğrenimi kişiden kişiye değişebileceği gibi eğitmen kalitesiylede doğrudan etkili bir sistemdir. Bireyin yüzmeye olan yatkınlığı kadar yüzme eğitmenininde bu konuda tecrübesi son derece önemlidir.

Genel itibari ile yüzme öğrenim süresi 1 ile 3 ay arasında değişebilmektedir. Daha öncede bahsettiğim gibi bu durum kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı bireylerde 1 aylık bir yüzme kursu yeterliyken bazı bireylerde bu süre 3 ay kadar sürebilmektedir. Bu durumun ortaya çıkmasında kişinin yüzmeye olan yatkınlığı kadar eğitmenin beceriside önemlidir.

Küçük yaş gruplarında yüzme öğrenimi yetişkin bireylere oranla daha uzun sürebilmektedir. Özellikle suya karşı korkusu bulunan çocuklarda ilk 1 aylık eğitim suya alışma, suda durabilme su içerisinde kendini güvende hissedebilmeye yöneliktir. Daha sonraki aşamalarda çocuklar için yüzme teknik uygulamalarına geçilmektedir.

Yetişkin yüzme kurslarında ise durum küçük yaş gruplarına göre biraz daha farklılık göstermektedir. Yetişnkin bireyler eğer yüzmeye yatkın bir halleri varsa daha çabuk kavrayarak 1 aylık bir yüzme eğitimi sonucunda istenilen düzeye gelebilir. Ancak yine suya karşı fobisi olan bireylerde bu süre uzayabilir.

İleri düzey yani yarışmacı düzeyinde yüzme eğitimi için (sıfırdan yüzme öğrenimine başlanıldığını varsayarsak) ortalama 3 ile 6 ay arasında bir süre zarfında birey istenilen elit seviyeye gelebilir.

Bu kıstaslar tamamen öğrencinin durumuna göre değişebileceğini unutmamak gerekir. Ne kadar öz verili ve istekli olunursa yüzme o kadar kısa sürede ve etkili bir şekilde öğrenilebilecek bir spordur.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER