Nasıl hızlı yüzülür

0
400
Nasıl hızlı yüzülür
Nasıl hızlı yüzülür

Nasıl hızlı yüzülür

Daha hızlı yüzmek için bir çok parametre vardır. En başta düzgün bir koordinasyon ve iyi bir teknik yer almaktadır. Hızlı ve etkili bir yüzme için, iyi bir kol çekişi güçlü bir ayak vuruşu ve dinamik bir vücut rotasyonu gerekmektedir.

”Yüzmeyi biliyorum ama hızlı yüzemiyorum” diyenlerin bir çoğunda bu parametrelerin bir veya bir kaçı eksiktir veya tamamen yanlış yüzmektedirler.

Hızlı yüzebilmek için, kulaç devir sayısı, mesafeye göre atılan kulaç sayısı, bacak vuruş ritmi, vücut koordinasyon düzeyi ve nefes kontrolünün sağlanması gibi bir çok önemli unsur yer almaktadır.

Hızlı yüzemiyorsanız, en büyük etken yanlış teknik uygulamasıdır. Bu durumda öncelikle tekniğinizi düzeltmeye odaklanmalısınız. Daha sonra hızlı yüzme aşamasına geçebilirsiniz. Şunu unutmamakta fayda var ki yanlış teknikle hızlı yüzebilmek mümkün değildir.

Hızlı bacak vuruşu veya hızlı kulaçlar hızlı yüzmenizi sağlamaz. Hızlı yüzebilmek için suyun direncini iyi bilmek ve suda sürüme (kayma) seviyesini arttırmak gerekir. Yapacağınız her yanlış kol çekişi, sizin yüzme hızını doğrudan etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığında da doğru teknik oldukça önem arz etmektedir.

Yüzme tekniğe oldukça hakimsiniz ama yinede hızlı yüzemiyorsanız, suyun direncine olan kabiliyetiniz zayıf veya vücut koordinasyonunuzda eksiklik var demektir. Bu durumu düzeltebilmek için karada yapılan yüzme teknik geliştirme egzersizleri sizin imdadınıza yetişecektir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER