Metabolizmayı hızlandıran besinler

8
572
Metabolizmayı hızlandıran besinler
Metabolizmayı hızlandıran besinler

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Metabolizma hızını arttıran gıda önerilerine geçmeden önce metabolizma nedir nasıl çalışır onu açıklamakta fayda var.

Metabolizmanın çalışma prensibi iki evreden oluşur, bunlar yıkım ve yapımdır. Basit bir ifade ile vücut içerisinde gerçekleşen bir yıkımın en kısa sürede onarılması sürecine metabolizma hızı denir. Başka bir ifade ile canlılarda yaşamın devam ettirilebilmesi için gerçekleşen olası tüm kimyasal tepkimelerdir. Her organizma, büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme vs gibi yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için dış çevre yardımı ile bazı maddeler ve enerji almak zorundadır. İşte bu alınan maddelerin vücut içinde harmanlanıp, organizmalara en kısa sürede uygun bir şekilde dağıtılması işlemine metabolizma hızı denir. Bu işlemi hızlı yapan metabolizmaya sahip bireylerin kilo vermesi daha kolay olurken bu işlemi yavaş yapan metabolizmaya sahip bireylerde kilo verme daha zor olacaktır.

Özellikle kilolu bireylerde bulunan en büyük sorun metabolizma hızının yavaş olmasıdır. Buna istinaden kilo almak çok daha kolaylaşır. Metabolizma hızı bireyin kilo alma veya verme durumlarında ki en büyük belirleyicilerden biridir. Hızlı metabolizması olan bireyler çabuk kilo verebilirken, yavaş metabolizma hızına sahip bireyler ise daha güç kilo verebilmektedir. Ancak şunu bilmekte fayda vardır ki metabolizma hızımız sadece kilo alıp verme ile ilgili değil daha birçok parametrenin gerçekleşmesine olanak sağlayan bir durumdur.

Glisemik indeksi düşük besinler tüketin!

Metabolizma hızımızı arttırmanın en basit yöntemi rutinleşen günlük yaşantınızı değiştirmek olacaktır. Eğer sıradan ve hareketsiz bir yaşam biçiminiz var ise artık bunu değiştirmenin zamanı geldi demektir. Bunu yapabilmek için önce günlük basit egzersizler uygulayın. Bu egzersizleri evinizde rahatça ve ağırlıksız yapabilirsiniz. Daha sonrasında ise dışarıda hafif tempolu koşular ile metabolizmanızın yavaş yavaş egzersize ayak uydurmasını sağlayabilir bu sayede kontrollü bir şekilde metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Aynı zamanda sadece egzersiz olarak değil beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirerek metabolizmanızı yavaşlatabilecek zararlı besinler yerine daha sağlıklı besinler almayı ihmal etmeyin.

Metabolizma hızınızı arttırmada en büyük yardımcılardan biride vücut tipinizdir. Vücut tipinize göre beslenme alışkanlıkları kazanarak daha hızlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Vücut tipinize göre beslenme nasıl olmalı?

Detaylı bilgi için tıklayın.

Aşağıda yer alan besinler metabolizma hızının artmasına yardımcı olacak temel gıdalardır. Bu gıdaları mümkün olduğunca sofranızdan eksik etmeden bolca tüketebilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Metabolizmayı hızlandıran besinler
Metabolizmayı hızlandıran besinler

8 YORUMLAR

  1. Kilo vermenin en kolay yolu metabolizmanın hızlandırılmasını sağlamaktır. Metabolizmayı hızlandıran besinleri güzel bir şekilde listelemişsiniz. Bizlere de düşen bu listeleri uygulamak.

  2. Bu konuda yeşil çayı tek geçerim. Hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

  3. Metabolizmanın hızlı çalışması demek hızlı ve çok miktarda kalori yakımı demek. Benim yapısal olarak metabolizmam hızlı ve günde beş dört öyün bol bol yiyorum ideal kilomdayım.

  4. hem egzersiz yaparak hemde beslenme alışkanlığı edinerek daha sağlıklı yaşayabiliriz. Başlamak kadar düzenli şekilde devam ettirmek gerekiyor.

CEVAP VER