Masaj yaptırmanın faydaları

3
438
Masaj yaptırmanın faydaları
Masaj yaptırmanın faydaları

Masaj yaptırmanın faydaları

Masaj, tıpta, sinir ve kas sistemleri ile kan dolaşımının işlevlerini düzeltmek amacıyla belirli bir sistem ve bilimsel ilkeye dayanarak vücut dokularına el ya da özel araçlarla uygulanan işlem.

Tarihçe

Masajı ilk kez Çinliler günümüzden 3 bin yıl önce uyguladı. Daha sonra Eski Yunan hekim Hippokrates burkulma ve çıkıkların tedavisinde ve kabızlıkta masaj yapmayı denedi. 19. yüzyılın başında Stockholmlü hekim Per Henrik Ling eklem ve kaslardaki rahatsızlıklarda uygulanabilecek bir masaj yöntemi önerdi. Ling’in etkisiyle Avrupa da masaja rağbet artmış ve İsveç masaj tekniği Avrupa çapında yayılmıştır. Ling, tıbbi jimnastik ve masaja büyük önem vermiş; hareketleri pasif ya da jimnastik hareketler, basınç, ovma, titretme, vurma ve döndürme olarak sınıflandırmıştır. Daha sonra bu yöntem artrit sonucunda oluşan biçim bozuklarının tedavisinde ve felçli hastalarda kasların yeniden çalıştırılması amacıyla kullanılmaya başlandı.

Masajın faydaları

Masaj ağrıyı dindirmek, belirli bir bölgedeki şişliği azaltmak, kasları gevşetmek, yaralanma sonucunda ortaya çıkan gerilme veburkulmalarda iyileşmeyi hızlandırmakamacıyla uygulanır. Genel inanışın aksine, masaj kas gücünün azalmasına engel olmaz ya da yağ birikimlerinin ortadan kalkmasını sağlamaz.

Masaj yaptırarak rahatlayabilirsiniz!

Masaj uygulaması fizyolojik esaslara dayanır, örneğin bir alana yapılan masaj, alttaki iç organlardan gelen ağrıyı azaltır ya da ortadan kaldırır. Masajın deri damarlarında neden olduğu değişiklikler alttaki dolaşımın durumunu da değiştirir. Birikmiş sıvıların emilimini kolaylaştırmak için de masajdan yararlanılabilir. Kaslara yapılan masaj bir çalışmadan önce uygulanırsa, daha fazla kan hücumunu sağlayarak ve kasları hafifçe ısıtarak onları ekinliğe hazırlar ve kolaylaştırır.

Masaj Teknikleri

Tedavi amacıyla uygulanan masajda üç tür el hareketi vardır: Kasları gevşeten, küçük yüzeysel damarlardaki dolaşımı ve kalbe giden kan miktarını artıran hafif ya da sert darbeler; örselenmiş doku, kas ve lifleri gererek hareket etmeyi kolaylaştıran yoğurma, sıkıştırma, sürtünme ve bastırma hareketleri; dolaşımı düzeltmek amacıyla ellerin kenarıyla deriye art arda vurulan darbeler.

Masaj yaptırmanın faydaları

Cilt salgılarını artırır. Küçük atar damarları ve kılcal damarları genişletir. Kan miktarını artırarak deriye ve diğer dokulara daha fazla kan gitmesini sağlar.

Masaj yolu ile kan ve lenfa sistemlerinde ve onlar yolu ile de kalbin çalışmasının mekanik olarak ayarlanmasını sağlar

Enerjik bir masaj ile cildin gerekli kanı almasını temin ederiz. Tabiatı ile böyle bir masaj insanı rahatlatır

Daha fazla oksijen alınıp daha fazla karbondioksit atılarak, hücre yenilenmesi sağlanır.

Enerjik bir masaj cilt salgınlarını artırır, küçük atar damarları, kılcal damarları genişletir. Ve kan miktarını artırarak deriye fazla kan gelmesini sağlar.

Masaj yaptırarak stresten uzaklaşın!

 • Kaslara yapılan iyi bir masaj aynı ile kan dolaşımını artırır. Bu sebeple de zayıf kimselerde kasların beslenmesini ve kas zayıflıklarının önlenmesini sağlar.
 • Kas gevşekliği de önlenmiş olur. Kasın Reaksiyon kabiliyeti de artar ve kuvvetlenir.
 • Eklemlerde uygulanan bilinçli bir masaj, hareket kabiliyetini korur ve hareket azalmasını önler. Toksinlerin cilt yoluyla atılmasına sağlar.
 • Kasları rahatlatır.
 • Kaslarınızı ve cildinizi diri tutar.
 • Kas atrofisini önler, spazm ve kramp çözer.
 • Eklemlerdeki sertliği giderir.
 • Kan ve lenf dolaşımını canlandırıp; hücrelerin daha bol oksijenle beslenmesini sağlar.
 • Cildin esneklik kazanıp güzelleşmesini sağlayarak metabolizmayı hızlandırıp zayıflatıcı bir etki de gösterir.
 • Masajın düzenli uygulanması; bağışıklık sisteminin direncini artırıp güç kazandırır.
 • Stres, enerji eksikliği, yorgunluk ve siyatik ağrılarının giderilmesini sağlar.
 • İyi bir masaj fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da rahatlatır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER