Laktik asit nedir, nasıl oluşur

4
507
Laktik asit nedir, nasıl oluşur
Laktik asit nedir, nasıl oluşur

Laktik asit nedir, nasıl oluşur

Laktik asit, kan, kas ve organlarda bulunan bir organik birleşiktir. Laktik asidin kaynağı, karbonhidratların yıkımı sonucu ortaya çıkan ve glikojen olarak bilinen yan üründür.

Fiziksel aktiviteye başladığımız anda vücut glikojeni enerjiye çevirir. Yaptığımız fiziksel aktivitenin yoğunluğu arttıkça, vücudumuzun enerji yakması için gereken oksijen seviyesi de artar, vücut bu oksijeni karşılayamadığı durumlarda, vücutta ki laktik asit seviyesi yükselmeye başlar. Bunun temel mantığı, vücudun aerobik eşikten anaerobik eşiğe geçiyor olmasıdır. Bu durumda laktik asit kaslardan alınarak karaciğere taşınır ve yeniden enerji kaynağı olarak kullanılmak için parçalanır. Karaciğere enerji olarak taşınamayarak vücutta biriken laktik asidin kana karışması sonucu içinde laktik asit olan kanın beyne ulaşması durumunda beynin sinir sisteminde yorgunluk belirtileri boy gösterin ve bu sayede birey yorgunluk hissetmeye başlar.

Her bireyin laktik asit eşiği bulunmaktadır. Laktik asit eşiği ne kadar yüksek ise birey o kadar dinç kalacaktır. Bu durumun oluşmasında ki temel neden ise antrenman düzeyidir. Yani birey eğer antrenmanlı biri ise laktik asit düzeyi de o kadar yüksek olacaktır. Buda antrenman sonrası laktik asit birikmesi sonucu oluşacak yorgunluk eşiğinin yüksek olması demektir. Birey ne kadar antrenmansız ise laktik asit seviyesi de o kadar düşüktür. Bu durumda bireyde antrenman sonrası laktik asit birikmesi sonucu yorgunluğa neden olacaktır.

Laktik asit eşiğini arttırmanın en iyi yolu, düzenli antrenman yapmaktan geçmektedir. Laktik asit eşiğinin aşılması sonucu bireylerde yoğunluk ve kas ağrıları ortaya çıkacaktır. Laktik asit eşiğini yükseltmek, antrenman sonrası aktif dinlenme ve esneme hareketlerinin düzenli olarak yapılması ile mümkündür.

4 YORUMLAR

  1. Laktik asitin bir eşiği olduğu fikrine kesinlikle katılıyorum. Çünkü spora başladığınız ilk günle daha sonraki günler arasında yükselen bir dayanıklılık söz konusudur.

  2. Laktik asit seviyesini düzenlemek için ne kadar dinlenme yapacağımız konusunda bilgi sahibi değilim ama her halde 1 veya 2 dakika olur sanırım.

CEVAP VER