Jatomi iflas mı etti, jatomi neden kapandı

0
206
views
Jatomi iflas mı etti, jatomi neden kapandı
Jatomi iflas mı etti, jatomi neden kapandı

Türkiye’nin önde gelen spor salonlarından biri olan Jatomi, iflas ettiğini açıkladı. 31 Mayıs 2016 tarihi itibari ile geniş bir açıklama metni ile iflasını duyuran Jatomi fitness salonları, toplamda 40 bin üye ile bu alanda en büyük işletmelerden biri olma özelliğini taşıyordu.

Ülkemizin özellikle büyük yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren, Polanya merkezli yabancı bir kuruluş olan Jatomi Fitness salonları 31 Mayıs 2016 tarihi itibari ile iflas ettiğini duyurdu. 40 bin üyeyi mağdur eder kurum bu konu hakkında en ufak bir açıklama yapmazken mağdurların nasıl bir yol izleyecekleri şuan için bilinmemekte.

jatomi neden iflas etti
jatomi neden iflas etti

40.000 mağdur üye

İflas kararından sonra, Jatomi ile ilgili çeşitli iddaalar gün yüzüne çıkmaya başladı. Zira çalışanların bu durumdan haberdar oldukları ve yaklaşık 3 aydır maaşlarını bu yüzden alamadıkları söyleniyor.

Özellikle İstanbul Mecidiyeköy’de ki şubesinde iflas etmeden 1 hafta öncesine kadar %50 gibi büyük indirimler yapan Jatomi’nin, aslında planlanmış bir iflas olduğu buradan çıkartılabilir.

Yarım saatte kaçtılar!

İflas kararının yarım saat kadar öncesinde personellerine eşyalarını toplamalarını söyleyen kurum, ayrıca hesaplarda yer alan paraların ana merkeze aktarılmasını ve bu bağlamda da 3 aylık ödenmeyen maaşların ödeneceğini söyleyerek personellerini de mağdur etti.

Personellerde mağdur oldu

Polanya merkezinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi;

“Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya, Endonezya ve Malezya’da 60’ın üzerinde spor kulubü bulunan “Jatomi Fitness & Spa” organizasyonunun bir parçası olarak 16.05.2011 tarihinde Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan şirketimiz gösterilen tüm çabalara rağmen hedeflenen başarıya ulaşamamıştır. Alınan önlemler ve gerçekleştirilen tasarruflar ile maliyet artışının önüne geçilmek istenmiş ise de maliyetlerin artarak devam etmesi Türkiye’deki yapılanmayı diğer şirketlerimiz içerisinde zarar eden ülke pozisyonuna sokmuştur. Sonuç olarak zararın katlanarak büyümesini önlemek amacıyla Türkiye’deki faaliyetlerimize son verilmesi ve şirketin içindeki iflas durumunun yetkili mahkemeye bildirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu doğrultuda şirketimiz faaliyetlerinin yarın itibarıyla sonlandırılacağı ve kulüplerin kapatılacağı hususlarını bilgilerinize sunarız. Yasal haklarınız bakımından hukuki süreci yakından takip etmenizi ve iflas idaresine bu kapsamda gereken başvuruda bulunmanızı rica ederiz.”

Jatomi iflas mı etti
Jatomi iflas mı etti

3 aydır maaş alamayan personel

Jatominin iflasını açıklamasından sonra, yetkililere ulaşmaya çalışan mağdurlar bir sonuca varamazken, Jatominin resmi web sitene de ulaşım sağlanamıyor.

Mağdur 40 bin üyenin bazılarının birleşerek Facebook grubu kurdukları ve buradan hareketle gerekli yasal yolları izleyecekleri söylenmekte.

jatomi iflas açıklaması
jatomi iflas açıklaması

Sadece Türkiye şubesi kapatıldı!

Hürriyet gazetesinin ulaştığı Jatomi Fitness Group’un İdari Direktörü Trevor Brennan, “Jatomi Fitness Group ne yazık ki İstanbul’daki ilk salonu açmasından bu yana yaşanan ağır finansal zarardan ötürü Türkiye’deki operasyonlarını durdurma kararı aldı.” dedi.

Jatomi’nin ifalasından sonra akla gelen ilk soru sadece Türkiye şubesi mi iflas etti oldu. Yapılan açıklamalarda da durumun tam olarak böyle olduğu görülmekte. Zira Jatomi’nin açıklamasında sadece Türkiye’de ki şubelerin iflas ettiği ve kapatıldığı duyuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here