İyi bir yüzme havuzu nasıl olmalı

0
182
views
İyi bir yüzme havuzu nasıl olmalı
İyi bir yüzme havuzu nasıl olmalı

İyi bir yüzme havuzunda en önemli özelliklerden birisi, keskin köşelerden arınmış olması veya bu köşeler için önlemin alınmış olmasıdır. Tavanının yüksek, krişlerin ise havuz suyunu çevreleyen bölgenin dışında olması gerekmektedir. İyi bir ışıklandırmada havuzu güzel en önemli estetik unsurudur. Havuz boyu uzunluğunun amaca göre değişebileceği gibi iyi bir havuz ortamı için minimum 25 metre olması gerekmektedir. Havuz eninin de yine amaca göre değişebileceği gibi minimum 15 metre olması bütün aktiviteler için en uygun oranlardır.

Havuzun fiziksel özellikleri dışında yasal standartlara uygun olması gerekmektedir. Aynı zamanda yasaların belirlediği uyarı levhalarının her bölgede yer alması son derece önemlidir. Derinlik belirtir tabelalar, kaygan zemin uyarıları, cankurtaran bayrak anlamları ve acil numaralar listesi bu levhaların başında gelmektedir.

Yüzme havuzu değerleri
Yüzme havuzu değerleri

İyi bir havalandırma sistemi, kontrollü bir ortam sıcaklığı ve su sıcaklığı özellikleri de iyi bir havuz sistemi oluşturabilmek için önemli ayrıntılardır.

Yüzme havuzunun yasal değerleri nelerdir?

Yukarıda bağsettiğim özellikler dışında, sağlık bakanlığının vermiş olduğu su parametrelerine uyulması insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Sağlık bakanlığın kapalı havuzlar için vermiş olduğu su parametreleri şu şekildedir;

  • Su sıcaklığı;26-28 derece arası (Çocuk havuzları için 26-32 ye kadar izin verilmektedir.)
  • Ortam sıcaklığı; Su sıcaklığının 4 derece fazlası veya azı olabilecek seviyede olmalıdır.
  • Ph değeri;5 – 7.8 ppm arası olmalıdır.
  • Serbest Klor değeri;1-1.5 ppm arası olmalıdır.
  • Maksimum Bağlı Klor değeri; 2 ppm olmalıdır.
  • Alkalite değeri; 30-180 ppm arası olmalıdır.
  • Su Sertlik değeri; 200-300 ppm arası olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here