İnterval koşu programı

1
361
İnterval koşu programı

İnterval koşu programı

İnterval antrenman son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve bilinen kardiyo egzersizlerine oranla daha verimli olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanan etkili bir kardiyo egzersiz çeşididir. İnterval antrenmanlarda 2 ana unsur ön plana çıkmaktadır. Bunlar yüksek şiddetli egzersiz ve kısa süreli dinlenme.

Kısaca insterval antrenmanın nasıl yapılabileceğinden bahsetmek gerekirse; Kısa süreli yüksek şiddetli bir egzersizin ardından yine aynı şekilde kısa süreli ve hafif tempolu bir dinlenme periyodundan oluşmaktadır. İnterval antrenmanlara kısaca HIIT egzersizleri denilmektedir. Aynı zamanda bazı kaynaklarda Tabata olarak da yer almaktadır.

Kısa sürede daha fazla kalori!

İnterval antrenmanların en önemli özellikleri, kısa süreli egzersizler ile daha fazla kalori yakımının sağlanabilmesidir. HIIT yani interval antrenmanlar her kesim tarafından yapılabilecek son derece etkili bir kardiyo antrenman metodudur. Ancak özel durumlarda bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin; aşırı yüksek kilolu bireylerde, kalp ritminde sorun olanlarda, çeşitli eklem rahatsızlıkları bulunanlarda interval antrenman uygulanırken son derece dikkat edilmelidir. Hatta bu konumda olup da başlangıç seviyesinde olan bireyler için yüksek şiddetli interval antrenman programlarını uygulamaktan kaçınmak daha iyi olacaktır.

İnterval antrenmanlarda kimi kaynaklarda maksimum nabzın %80 – %90’ı arasında olması gerektiği söylenirken kimi kaynaklarda da %70 – %80’ı arasında uygulanabileceği söylenmektedir. Aynı zamanda dinlenme aralıklarında da maksimum nabzın %40 – %50’si kadar toparlanmaya izin verilmesi doğru olarak kabul edilir.

Aşağıda yer alan görselde interval koşu programının nasıl düzenleneceğine dahil örnek bir egzersiz yer almaktadır. Bu egzersiz üzerinde kendiniz veya çalıştırdığınız bireye göre çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz.

Egzersizin toplam süresi 15 dakika olup, dakikalar arasındaki hız ve eğim farklılıklarına dikkat ederek uygulamaya çalışın. Karşınızdaki veya sizin egzersiz kapasitesi durumunuza göre dakika aralıkları boyunca hız veya eğim üzerinde çeşitli oynamalar yaparak daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

İnterval koşu programı

İnterval koşu programı
İnterval koşu programı

1 YORUM

CEVAP VER