İnterval kardiyo antrenman programı

2
433

İnterval kardiyo antrenman programı

Yüksek şiddetli veya yüksek yoğunluklu antrenman olarak dilimize çevrilen İnterval antrenman, son yılların en çok trend olan antrenman şekillerinden biridir. İnterval antrenmanların ana prensibi, çalışma ve dinlenme periyodları üzerinedir.

Tabata protokolü olarak da adı anılan interval antrenman kısaca hiit egzersizleri olarak bilinmektedir. HIIT için maksimum nabzın ortalama olarak %80-90 arasında olmasına öncelik verilir. Diğer kardiyo egzersizlerine oranla daha yararlı olduğu bilimsel sonuçlara dayandırılarak kanıtlanmıştır.

Dinlenme süresinde bireyin nabzı ortalama olarak %40-50 civarına çekilirken egzersiz esnasında bu nabzın %80-90 oranında olmasına özen gösterilir. İnterval antrenmanlarda dinlenme ve egzersiz süresi kısa ve aktiftir.

Başlangıç programlarında bir birey için ortalama 20 dakikalık bir interval antrenman yani hiit egzersizleri uygunken, daha ileri düzey bireylerde bu süre 45-60 dakikaya kadar çekilebilir.

İnterval antrenmanlar genellikle ağırlık egzersizleri sonrası yapılması daha uygun bulunmaktadır. Ancak en uygun antrenman şekli ağırlık antrenmanları ile kardiyo egzersizlerini farklı güne yayarak yapılan planlamalardır.

Koşu bandında yapılabilecek örnek bir interval antrenman programı şu şekilde olabilir. Aşağıda yer alan program 25 dakikalık bir HIIT egzersizi içermektedir.

İnterval antrenman programı

İnterval kardiyo antrenman programı-Koşu Bandı
İnterval kardiyo antrenman programı-Koşu Bandı

2 YORUMLAR

  1. koşu bandında hafif tempoda yürümek bana çok iyi geliyor. 25 dakika olmasada 15 dakika civarı yürüyorum. ardından 10 dk bisiklet sürüyorum ve mekiğe yatıyorum. amacım formda kalmak olduğundan kendimi zorlamıyorum pek.

    Boy 177 – Kilo – 66

  2. Kardiyo programları bel ve karın bölgesindeki yağlanmaların azaltılması ve yeni yağ oluşumların önüne geçilebilmesi için son derece önemli programlardır. Mümkün mertebe kardiyo programları aksatılmamaya çalışılmalıdır.

CEVAP VER