İlk yüzme dersi nasıl olur

0
317
İlk yüzme dersi nasıl olur
İlk yüzme dersi nasıl olur

İlk yüzme dersi nasıl olur

İlk yüzme dersi alacak bireylerin üstünde, eğitmen tarafından bazı değerlendirmeler yapılır. Bu değerlendirmelerin başında postür analizi yani duruş bozukluğu gelmektedir. Kısaca anlatmak gerekirse Kifoz, Lordoz ve Skolyoz gibi omurga rahatsızlıklarının önüne geçmek amaçlı yapılan değerlendirmedir. Bu sayede bireyin öncelikle hedefi omurga rahatsızlığını gidermek olmalıdır. Ancak bireyin isteği doğrultusunda bu durum es geçilerek yüzme eğitimine başlanabilir.

İlk yüzme dersinde birey üzerine çeşitli testler yapılır, bu sayede bireyin suya olan korkusu veya alışkanlığı test edilir. Suya karşı negatif bir bakış olan bireylerin öncelikle bu bakışlarını değiştirmek birinci prensiptir. Bu doğrultuda hareket edilerek diğer aşamalara geçilir.

İlk yüzme dersinde su ve çalışılacak havuz veya alan ile ilgili bilgiler verilerek çeşitli uyarılar yapılır. (Derinlik-Boy vb.) Detaylı bir tanışma ve analizler sonucu kişinin spor hayatı hakkında çeşitli bulgular elde edilerek yüzme eğitiminin ilk aşaması geçilmiş olunur. Bu başlangıç aşamasından sonra yüzme derslerine başlanır.

Yüzmede ilk olarak nefes kontrolü egzersizleri yapılarak bireyin bu duruma adapte olması sağlanır. Daha önce bir çok kez söylediğim gibi yüzmede ağızdan alınır ve burundan verilir. Bu çalışma defalarca ve çeşitli antrenman yöntemleri ile tekrar edildikten sonra yüzmede teknik çalışmalara geçilir.

İlk olarak yüzme eğitimi alan kişinin su içinde ve su yüzeyinde etkin bir şekilde hareket etmesi sağlanarak suya alıştırılır. Su dibine girme su üstünde kalma gibi çalışmalar yapılarak,  bacak egzersizlerine geçilir ve burada ayak vuruşlarının kalçadan olması gerektiği anlatılır. Ayak vuruşu kalçadan istenildiği gibi yapılana kadar bu bölüm asla geçilmez.

Yüzme eğitiminde en önemli kriterlerden biri ders alan kişilerin bir egzersizi tam olarak doğru yapamadan diğer derse geçmemeleridir. Bu durum ileride ciddi sorunlara veya teknik bozukluklara neden olabilir. Unutulmamalıdır ki yanlış öğrenilen bir tekniği düzeltmek, sıfırdan eğitim alarak teknik oluşturmadan daha zordur. Bu açıdan bütün yüzme basamaklamaları dikkatlice ve istenildiği düzeyde yapılana kadar devam eder.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER