Havuzda bulaşabilecek hastalıklar

3
391
Havuzda bulaşabilecek hastalıklar
Havuzda bulaşabilecek hastalıklar

Havuzda bulaşabilecek hastalıklar

Havaların ısınma ile beraber deniz ve havuz alanlarında oluşabilecek muhtemel birçok hastalık bulunmakta. Yaz sıcağında girdiğiniz havuzlar sizler için ne denli tehlikeli ne gibi hastalıklar barındırabilir bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki su sıcaklığı ne kadar yüksek ise bakteri ve dolayısıyla hastalık kapma oranımız o kadar yüksektir. Çünkü bakteriler sıcak ortamlarda çoğalmalarını daha hızlı gerçekleştirirler. Bu durumun bir sonucu olarak da özellikle sıcak suya sahip havuzlarda bazı tehlike unsurları oluşabilir.

Her ne kadar insanlar sıcak sularda yüzmek isteseler de sıcak suların kendileri için nasıl bir tehdit oluşturduğunu bilmemektedirler. Bu nedenle en çok duyduğumuz havuz suyu ile ilgili olarak şikayetler listesinde, havuz suyunun soğuk olmasıdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında havuz suyu ne kadar sıcak ise sizler için o denli güvenli ve temiz bir havuzdur.

Şimdi gelelim havuz suyunun özelliklerine

Havuz suyu aşağıda vereceğimiz parametrelere sahip olmalıdır. Burada yer alan parametreler Sağlık Bakanlığında verilmiş havuz suyu değerleridir.

  • Havuz suyu sıcaklığı 26 – 28 Derece arasında olmalıdır. 28 derecenin üstünde olması bakteri üretimini çoğaltacağından çeşitli havuz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu bakımdan suyun sıcak değil soğuk olması sizin için daha iyi olacaktır.
  • Havuz kimyasal değerlerinden Klor seviyesinin 1 ppm – 1.5 ppm arasında olması gerekmektedir. Bu değerler arasında yer alan havuz suyu parametreleri oldukça ideal bir seviyededir. Güvenle girebileceğiniz bir ortama sahiptir.
  • Yine başka bir havuz suyu parametresi olan PH ise 6.8 – 7.6 değerleri arasında Bu kriterleri sağlayan havuz ortamları güvenli ve temizdir.

Yukarıda verdiğimiz değerler bir havuz suyunun temiz ve güvenilir olması için en önemli parametrelerdir. Unutulmaması gereken bir şeyde şudur ki yukarıda verdiğimiz değerlerden birinin eksik veya fazla olması havuz suyunun tüm kimyasını bozabileceğidir. Bu bakımdan tüm değerlerin Bakanlıkça verilen standart aralıklarda olması gerekmektedir.

En çok rastlanılan Havuz Enfeksiyonları

kulak iltihabı
kulak iltihabı

Kulak iltihabı

En çok görülen havuz suyu enfeksiyonlarının başında gelir. Dış kulak yolunun iltihaplanması sonucu oluşur. Akıntı, zonklama veya ağrı en büyük belirtileridir. Uygun ilaç tedavisi ile kısa sürede geçmektedir.

mantar
mantar

Mantar

Havuz ortamlarında en bilinen ve sıkça rastlanan enfeksiyonlardan biride vajinal mantardır. Bilinenin aksine mantarın sebebi, başka bir bireyden bulaşmaz. Havuz suyunda bol miktarda Klor vardır ve bu klor vajinayı koruyan faydalı bakterilen olan Doderlain Basilleri’ni öldürür. Bunun sonucunda vajina korumasız bir hale gelir. Bu sayede zaten vajen floransında mevcut olan Candida Albicans aktif hale gelir. Kaşıntı, yanma hissi, süt kesiği, ilişkide yanma veya akıntı şeklinde belirgin özellikleri bulunur. Uygun ovül rekm veya ağızdan alınan haplar ile kısa sürede iyileşebilir.

göz iltihabı
göz iltihabı

Göz iltihabı ‘’Konjuktivit’’

Hem havuzda yer alan bakterilerden hemde havuzda kullanılan kimyasallardan bulaşabilir. Göz hassasiyeti olan kişilerde daha çok görülebilir. Gözde yanma, kaşıntı, sulanma ve akıntıya yol açar. Uygun göz damlaları ile kısa sürede geçebilir. Korunmak içi havuz gözlüğü kullanılması önemlidir.

idrar iltihabı
idrar iltihabı

İdrar yolları iltihabı ‘’Sistik’’

Uzun süre su içerisinde kalma veya ıslak mayo ile uzun süre durma sonucu oluşur. Yetişkin bireylerde sık idrara gitme, kasık ağrısı, karın ağrısı veya ateş en sık görülen bulgularıdır. Aynı zamanda çocuklarda kusma ve bulantıda yaşanabilir. Yine uygun antibiyotik veya idrar yolları antiseptiği ile tedavi edilebilir. Korunmak için özellikle ıslak durmamaya özen gösterilmeli ve her havuzdan çıktıktan sonra kurulanmalıdır.

Yukarıda verdiğimiz havuz suyu enfeksiyonlarından korunmak için havuza girmeden önce kesinlikle duş alınız. Havuz suyu kenarlarında yer alan ayak dezenfektan ilaçlarına ayaklarını sokmadan havuzda girmeyiniz. Daha temiz bir havuz suyu ortamı için Bona kullanınız. Islak mayo, şort vs. ile uzun süre durmayınız. Özellikle bayanların özel günlerinde dikkat etmesi gereken bir durumdur ve bu tarz günlerde havuz kullanmamak gerekir ancak yine de kullanmak isteyen bayanlar kesinlikle tampon uygulaması yapmalı ve sık sık değiştirmeleri gerekmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Havuz keyifli ancak yazıda bahsedilen gibi bir o kadar da sağlık açısından kötü olabiliyor. Hele birde çocuğunuz varsa iki kat tedirgin oluyorsunuz. Bilgilendirme için teşkler

  2. Havuz her ne kadar eğlenceli bir ortam olsa da sizin de bahsettiğiniz üzere, dikkat edilmediği müddetçe havuzda yüzerken tehlikeli enfeksiyonlara yakalanma riski mevcut. O yüzden ben genellikle havuza sabah ilk girenlerden olurum. Öğleden sonra zaten havuz sıcaklığı bir miktar artar. Bakterilerin yaşama koşullarını da düşündüğümüzde öğleden sonraları havuza girmeyi tercih etmem.

CEVAP VER