Hamileler için yüzme nasıl olmalı

0
192
views
Hamileler için yüzme nasıl olmalı
Hamileler için yüzme nasıl olmalı

Hamileler için yüzme nasıl olmalıdır sorunun cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz. Yüzme sırasında bir çok kasımız aktif olarak çalışmaktadır. Kol, bel, bacak gibi bir çok kas gurubunun yüzme ile çalışması sebebi ile nabız (kalp atım sayısı) ve alınan oksijen miktarı artacak bu durum, bebeğe giden oksijen miktarının da artmasına sebep olacaktır. Yüzme sporu, suyun direncine karşı yapıldığından, kişinin kendisini ağırlıksız, yüksüz hissetmesi ve bu durumun özellikle de gebeliğinin son dönemlerine giren kadınlar için psikolojik açıdan oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekir. Aynı zaman da, yüzme ile su içinde terleme ile vücut ısısının artmasının mümkün olmadığından, egzersizin bu tarz olumsuz etkilerini de ortadan kaldırmaktadır.

Hamilelerin yüzerken dikkat etmesi gerekenler:

  • Yüzmeye başlamadan önce karada ve suda ısınma egzersizleri yaparak vücudu aktiviteye hazırlamak,
  • Çok uzun süreli dalışlar ile nefes tutmaktan kaçınmak
  • Vücudu çok sıkmayan mayolar giymek
  • Yavaş tempoda yüzmek
  • Çok aşırı kendini yormamak

Hamileler hangi stilde nasıl yüzmeli?

Yüzme sporu genel yapısı itibari ile, eklemlere yük bindirmeden suyun doğal direncine karşı yapılmaktadır. Bu açıdan  da bakıldığında bütün yüzme stilleri hamileler içinde uygundur. Ancak Kelebek stil yüzme, gerek hamilelik ile kaynaklanan beden ağırlığı, gerekse stilin zorluğu açısından tercih edilmemesinde fayda vardır. Bunun yerine Sırtüstü, Serbest veya Kurbağalama yüzme stilleri daha uygundur.

Hamileler için havuz suyu güvenli midir?

Güvenlidir. Ancak kullanılacak olan havuzun sağlık bakanlığının vermiş olduğu bütün standartlara uyup uymadığı kontrol edilmelidir. Ülkemiz havuzlarının bir çoğunda Klor sistemi kullanılmaktadır. Klor, havuzlarda bulunan tehlikeli ama bir o kadar da olması gereken bir kimyasaldır. Klor, ph ve yosun önleyici gibi su kimyasallarının değerleri ve olması gereken standartların bilinmesi gerekir. Bu doğrultuda havuz rahatlıkla kullanılabilir. Bir fikir vermesi açısından kapalı havuz standartları kısaca şöyle açıklayabiliriz (Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu standartlardır):

  • pH: 6.5 – 7.8
  • Klor: 1.0 – 1.5 ppm
  • Su sıcaklığı: 26 – 28 derece

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here