Fitness salonu açmak için neler gerekli

2
645
Fitness salonu açmak için neler gerekli
Fitness salonu açmak için neler gerekli

Fitness salonu açmak için neler gerekli

Fitness sporu ile uğraşan hemen hemen herkesin en büyük arzusu spor salonu açmaktır. Ancak spor salonu açmak göründüğü kadar kolay bir iş olmamakla beraber güzel bir planlama ve projelendirme ile maddi getirisi ciddi olan bir iştir.

Fitness salonu açma maliyeti
Fitness salonu açma maliyeti

İyi bir fitness salonu açmak istiyorsanız öncelikle düzgün bir planlamaya ihtiyacınız var demektir. Bunun içinde bu konuda deneyimli danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Spor salonu açmak isteyen sizler için derlemiş olduğumuz bu yazımızda, fitness salonu açmak için neler gerekli, fitness salonu nasıl açılır, fitness salonu açma maliyeti nedir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Plan, proje, ve sonra uygulama

Fitness salonu açmak için bazı ön hazırlıklar yapmak gerekir. Örneğin açmayı düşündüğünüz lokasyon sizce uygun mudur? Veya fitness salonuna ihtiyaç var mıdır? Öncelikle bu gibi birçok sorunun cevabını bulduktan sonra böyle bir şey kalkışmak daha mantıklı olacaktır. Zira yapacağınız yanlış bir yatırım onca emeğinizi boşa götürebilir.

Lokasyonun uygunluğuna karar verin

Tam olarak nerede açmayı düşünüyorsunuz? Açacağınız yerdeki halkın gelir düzeyi nedir? Ortalama kaç kişiye hitap etmeyi planlıyorsunuz? Olası zararlar durumunda ekstra bir önleminiz var mı? Basit, orta veya iyi derece bir spor salonu için tam olarak hangisinde karar kıldınız?

Spor salonu açmanın maliyeti nedir
Spor salonu açmanın maliyeti nedir

Açacağınız yer çok önemli

İyi bir spor salonu iyi bir yerleşim yeri ister. Kuytu köşe bir yer veya çoğu kimsenin bilmedi bir sokak kötü bir yatırım olacaktır. Evet ne kadar bilindik merkezi bir yer o kadar sizin için masraf demektir ancak getirisi de emin olun bir o kadar fazla olacaktır. Merkezi konumdan uzak bir yerde fitness salonu açmak istiyorsanız servis imkanı sağlayabilecek misiniz veya inşaları bulunduğunuz bölgeye nasıl çekebileceksiniz?

Hitap edeceğiniz kitle nedir?

Spor salonu açmak istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Örneğin nasıl bir kitleye hitap edeceksiniz. Hitap ettiğiniz kitlenin ekonomik durumu ile açacağınız fitness salonunun kalitesi doğru orantılıdır. Örneğin elit bir kesime hitap ediyorsanız, özel havlu hizmeti, sauna, hamam vs gibi yan unsurları da içinde barındırmanız gerekecektir. Ancak küçük çaplı bir işletme için bu gibi eksta hizmetlere gerek olmayacağı gibi hitap ettiğiniz kitlenin de böyle bir beklentisi en azından başlangıç için olmayacaktır.

Nasıl bir fitness salonu açmayı düşünüyorsunuz?

Açacağınız spor salonunda ne gibi özellikler barındırmayı düşünüyorsunuz? Örneğin; sauna, hamam, buhar odası, havuz, masaj hizmeti vs gibi ekstra birimlere yer verecek misiniz? Verecekseniz bunun için maddi durumunuz yeterli midir?

Fitness salonu üyelikleri için fiyat araştırması yapın

Bunu en basit yoldan çevrede yer alan diğer fitness salonlarını gezerek yapabilirsiniz. Bu sayede açmayı düşündüğünüz fitness salonunun günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda üyelik ücretlerini belirleyebilirsiniz.

Spor salonu nasıl açılır
Spor salonu nasıl açılır

Farkınızı gösterin

Yeni bir tesissiniz ancak civarda yer alan diğer fitness salonlarından pek bir farkınız yok! Gelen kişi neden sizi seçmeli? Seçmesi için ne gibi seçenekler sunabilirsiniz? Bunları belirleyin. Örneğin son yılların en büyük trenlerinden olan CrossFit alanı bu farklılık için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Veya hemen hemen her spor salonunda Pilates hizmeti mevcut ancak aletli Pilates yani Reformer birçoğunda yok. Reformer hizmeti vererek farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Ancak bu gibi farklılıklar sizin için ekstra masraf olacaktır bunun bilincinde olmanız gerekir.

Reklama bütçe ayırın ve kaliteli olun

Kısa sürede adınızdan bahsettirmek istiyorsanız bulunduğunuz konumda her yerde adınızın geçtiği reklamlara imza atın. Dergi, broşür, billboard vs gibi reklam yöntemlerini kullanın. Radyo reklamı, Google reklamı gibi unsurlarda sizin için oldukça iyi bir reklam yöntemi olabilir.

Web siteniz kaliteli ve profesyonel olsun

Fitness salonunuzu tanıtan, fotoğrafların, videoların çeşitli fitness bilgilerinin yer aldığı bir site olsun. Bazal metabolizma, vücut kütle endeksi gibi çeşitli eklentiler ile sitenizde rakiplerinizden farkınızı belli edin. Ayrıca kesinlikle bir blog bölümü açarak, hem sitenin güncelliği hem de insanların sizlere Google aracılığı ile ulaşmasına olanak sağlayın.

Salon için ve ekipman renk seçimine özen gösterin

Oldukça basit bir unsur gibi görünse de logonuzda ve salonunuzda kullandığınız renkler insanlarının dikkatini çeken ve akılda kalan önemli noktalardan biridir. Bu bakımdan uyumsuz renkler, boğucu ve karmakarışık renkler tercih etmeyin. Gerekirse bir profesyonelden tasarım ile ilgili olarak yardım alın.

İyi bir spor salonu açmak için yukarıda bahsettiğimiz unsurlar belli başlı temel gereksinimler olup daha bir çok önemli unsur yer almaktadır. İnce eleyip sık dokunulması gereken bir konu fitness salonu açmak, ülkemizde fitness yapan neredeyse bütün sporcuların en büyük hayalidir. Ancak fitness salonu açmak göründüğü kolay bir iş olmamakla beraber, ciddi profesyonellik, halkla ilişkiler ve ekonomik güç gerektirir.

Planlı ve projeli bir şekilde ilerledikten sonra ciddi derecede maddi getirisi olan bir iş olsa da tam tersi bir amatörce davranışta da ciddi bir maddi külfetin içine sizi sokabilir. Bu bakımdan fitness salonu açmadan önce neler gerekli, neler yapılmalı, yasal dayanaklar nelerdir, fizibilite çalışması vs gibi konulara dikkat ediniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER