En büyük futbol stadyumları

3
640
En büyük futbol stadyumları
En büyük futbol stadyumları

Dünyanın en büyük 5 futbol stadı

Dünya genelinde, futbol gün geçtikçe daha da ilgi duyulan bir spor olduğu aşikar. En çok izleyenin olduğu spor branşlarının başında olan futbol için en önemli unsur stadlardır. Zira stadlar futbol takımları için ev niteliğindedir. Bu açıdan bakıldığında da gerek atmosfer gerekse gelir açısından futbol stadının büyüklüğü kulüplere ciddi gelirler sağlamaktadır. Ancak dünyanın en büyük 5 futbol stadını incelediğimizde genel olarak kapasitesi yüksek ancak izleyen sayısının son derece az olduğu bölgelerde yer almaktadır.

Dünyanın en büyük 5 futbol stadı listesi

1- Rungrado 1 Mayıs Stadyumu

150.000 kapasiteli olan bu stad, Kuzey Kore’de yer almaktadır. Futbol sahası olarak kullanılsada, Atletizm içinde ülkenin en büyük yapısıdır. Kuzey Kore’nin başkenti olan Pyongyang’da yer alır.

Rungrado-1-Mayıs-Stadyumu
Rungrado-1-Mayıs-Stadyumu

2- Yuba Bharati Krirangan

120.000 kişilik yapısı ile bu listede yer almaktadır. Hindistan’ın Kolkata şehrinde yer alan stad, ülkenin en önemli yapılarından biri olmak ile beraber en büyük futbol sahasıdır.

Yuba-Bharati-Krirangan
Yuba-Bharati-Krirangan

3- Estadio Azteca

105.000 yapasitesi ile Meksika’da yer alan stad, genel olarak futbol branşının sergilendiği bir alandır. Meksika’nın Mexico City adlı şehrinde yer alır. Ülkenin en büyük stadyumudur.

Estadio-Azteca
Estadio-Azteca

4- Azadi Stadium

100.000 nüfusu ile listemizde 4.sırada yer almaktadır. İran’da yer alan futbol stadı ülkenin ve bölgenin en büyük stadlarından biridir. İran’ın Tahran kentinde yer alır.

Azadi-Stadium
Azadi-Stadium

5- Camp Nou

Şuana kadar ki stadlar arasında kuşkusuz en çok adının bilindiği stadlardan biridir. Dünyaca ünlü futbol kulübü İspanya takımı, Barselona’nın ev sahipliği yaptığı stadyumdur. 99.354 kişilik kapasitesi ile hem ülkenin hemde Avrupa Kıtası’nın en büyük futbol stadyumudur.

Camp-Nou
Camp-Nou

3 YORUMLAR

  1. stadların hiç birini bilmiyorum derken son dakika golüyle camp nou ipi göğüsledi. iran’da büyük bir stad var ama futbolda epey zayıflar bu da şaşırtıcı.

  2. Merak ediyordum.Bu yazı sayesinde büyük stadyumları öğrendim.Tabi bu stadyumların konfor derecesi nedir bilemiyorum ama İran gibi bir ülkenin de sıralamaya girmesi ilginç.

CEVAP VER