Crossfit nedir nasıl yapılır

0
433
Crossfit nedir nasıl yapılır
Crossfit nedir nasıl yapılır

Crossfit nedir nasıl yapılır

Son zamanlarda gerek ülkemizde gerekse dünya geneli en çok adını duyduğumuz fitness egzersizlerinden biridir, Crossfit. Peki crossfit nedir nasıl yapılır veya ne işe yarar?

Bilinen egzersiz yöntemlerinden oldukça farklı bir uygulama şekli olan Crossfit’te kardiyovasküler dayanıklılık, esneklik, güç, hız, denge ve çeviklik ön plana çıkmaktadır.

Crossfit, Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen ve 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefleyen bir antrenman yöntemidir. Bunlar az önce yukarıda da saydığımız; kardiyovasküler dayanıklılık, esneklik, güç, hız, denge, çeviklik, patlayıcı kuvvet, vücut kontrolü ve iş yapabilme kapasitesidir.

Karmaşık spor aletlerine gerek yok!

crossfit türkiye
crossfit türkiye

Crossfit egzersizlerinin diğer klasik fitness egzersizlerinden ayıran en temel özelliği, tek bir kas grubuna veya tek bir bölgeye değil birden çok kas ve eklem grubunun aktif olarak çalışması ile yapılmasıdır. Bu açıdan incelendiğinde de aslında Crossfit sporunu, olimpik halter teknikleri, temel jimnastik ve atletizm’in birleşimi olarak tanımlayabiliriz.

Crossfit sadece spor sektöründe değil aynı zamanda polis akademileri, özel askeri operasyon bölümleri, atletler vs. içinde kullanılan güçlenme ve kondisyon programlarından biridir.

Crossfit kimler yapabilir?

Crossfit egzersizleri herkesim tarafından yapılabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken nokta antrenman yoğunluğudur. Kalp rahatsızlığı bulunan veya yaşlı bir insan içinde crossfit yapılabilir ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta egzersizlerin yoğunluğu ve daha yapılabilir özellikte olmasıdır. Crossfit 7’den 70’e herkesin yapabileceği bir egzersiz türüdür. Nitekim fiziki yeterlilik gerektirir. Bu bakımdan da vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekecektir. Bu unsurları yerine getirebilen her birey crossfit egzersizlerine katılabilir.

Crossfit ne işe yarar?

Crossfit core kaslarının aktif olarak kullanılmasını amaçlayarak, fiziksel yeterliliği arttırmaya yönelik bir egzersiz türüdür. Bu bakımdan aşağıda yer alan maddeler crossfit için ön planda tutulur;

  • Dayanıklılık
  • Güç
  • Kuvvet
  • Esneklik
  • Hız
  • Koordinasyon
  • Çeviklik
  • Denge
  • Kesinlik
  • MaxVo2 dayanıklılığı

Crossfit yukarıda saydığımız özellikleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ancak bunlar dışında bireye çok yönlü faydalarda sağlamaktadır. Bunlar;

Diyet

Metabolik kondisyon: Üç çeşit metabolik yolda gelişim sağlar: Aerobik, laktik asit ve fosfokreatin

Jimnastik: Vücut kontrolü ve hareket genişliği için fonksiyonel kapasiteyi arttırır.

Ağırlık kaldırma ve fırlatma: Objelerin kontrolü ve kuvvet arttırımı için gerekli beceriyi oluşturur.

Spor: Rastgele seçilmiş hareketler ile becerileri arttırarak bir yarış atmosferi oluşturur.

Kendi vücut ağırlığınız ile spor yapmanın tadını çıkartın!

crossfit wallpaper
crossfit wallpaper

Crossfit antrenmanlarının en iyi özelliklerinden biride, karmaşık spor aletlerine gerek duyulmamasıdır. Bireyin kendi vücut ağırlığı ile yapılabileceği gibi serbest ağırlıklarla da çeşitli fonksiyonel egzersiz türleri üretilebilir.

Crossfit egzersizlerin dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bilinçsizce yapıldığında ciddi sakatlıklara neden olabileceğidir. Bu bakımdan bilinçsizce yapmaktansa kesinlikle uzman birine danışılması ve program eşliğinde çalışması önerilir. Aynı zamanda crossfit egzersizleri yoğun bir hareket programından oluşacağı için doktorunuz tarafından fiziksel yeterlilik gerektiren bir onay belgesi almanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER