Büyüme hormonu nedir, ne işe yarar

3
377
Büyüme hormonu nedir, ne işe yarar
Büyüme hormonu nedir, ne işe yarar

Büyüme hormonu nedir, ne işe yarar

Büyüme hormonu, hipofiz bezinden salgılanan, insan ve hayvanlarda büyümeyi sağlayan, hücre üretimini ve yenilenmeyi uyaran bir hormondur.

Büyüme hormonu en iyi uyku pozisyonunda salgılanır. Uykunun kalitesi ne kadar yüksek ise büyüme hormonunun etkisi de o kadar iyi olacaktır. Büyüme hormonun salınımı tetiklemek amacı ile kaliteli uyku uyumak şarttır. Bu bakımdan uyuduğunuz odanın karanlık olması, sessiz ortam, stresden uzak yaşam, bol oksijenli bir oda, cep telefonu ve tv den uzak bir mekanda uyumak büyüme hormonunun salınımını olumlu yönde etkileyecektir.

Büyüme hormonunu tetikleyen en önemli besinler, aminoasit ve proteinlerdir. Aminoasitlerden özelliklede arjinin ve glutamin büyüme hormonu seviyesini arttırmadaki payı oldukça yüksektir.

Büyüme hormonunun salınımı azaltan en önemli faktörler ise somatostanin (vücut baskılayıcı kimsayal) hormonu, insülin, glikagon gibi hormonlardır. Bu tarz hormonlar büyüme hormonunu baskıladığında hormonun salınımı azaltmaktadır. Ayrıca susuzluk ve potasyum eksikliği de büyüme hormonunun salınımını etkileyen önemli unsurlardır.

Büyüme hormonu eksikliği, büyümede yetersizlik ve bunun bir sonucu olarak cüceliğe kadar gidebilmektedir.

Büyüme hormonu kıkırdak yapımını ve kemiklerde büyümeyi sağlamaktadır. Ayrıca depolanan yağların kana verilip yakılmasını sağlar. Büyüme hormonunun en önemli özelliklerinden biride protein sentezinin artmasına neden olmasıdır.

3 YORUMLAR

  1. Büyüme hormonu ve erkeklik hormonu ile daha ayrıntılı ve bir çok konuyu ele alan bir daha detaylı bir yazı beklemekteyiz 🙂 takibinizdeyiz.

  2. Güzel bir makale, zevkle okudum. Göz kamaştırıcı gözüküyor ancak zararlarını çoğumuz biliyoruz. Profesyonel olmadan ya da olmak haricinde kullanılmaması taraftarıyım.

CEVAP VER