Ankilozan spondilit için spor

0
181
views
Ankilozan spondilit için spor
Ankilozan spondilit için spor

Spor sektöründe çalışan özelliklede fitness, yüzme ve pilates eğitmenlerin zaman zaman denk geldiği rahatsızlıkların başında gelen Ankilozan Spondilit son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ankilozan spondilit hastalığına kısaca AS denilmektedir. Çok fazla detaya girmeden ankilozan ile ilgili bazı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Yazımıza başlamadan önce unutulmaması gereken nokta şudur ki, burada yazan her türlü bilgi, öneri amaçlı olup kesinlikle doktorunuza veya spor eğitmeninize danışmadan yapmayınız.

Ankilozan; oynar bir eklemin hareket yeteneğini kısmen ve tamamen kaybetmesi, Spondilit ise; omurga iltihabına verilen addır. AS rahatsızlığı genel anlamda, omurga hareketlerinin azalması veya tamamen yok olmasına dayalı bir hastalık türüdür.

As hakkında bilgi
As hakkında bilgi

Ankilozan spondilit’in derecesi, görüldüğü yer, hissedilen ağrının bölgesi vs gibi unsurlar kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu bakımdan her AS’lı bir birey için aynı egzersiz yöntemi veya aynı tedavi yöntemi uygulanmaz. AS’ın belirtileri de bireyden bireye değişebilmektedir. Kimisinde ağrılar yüksek derecede olabileceği gibi kimisinde de düşük derecede olabilir.

Ankilozan spondilit nasıl oluşur?

Eklemler ve çevresindeki kasların kemiklere bağlandığı uç noktalar, yani tendon ve kirişlerde iltihaplanma sonucu ortaya çıkar.

Ankilozan spondilit rahatsızlığı için en önemli unsur eklemlerin hareket yeteneğini kazanmasına yönelik çalışmalardır ki bu durum için kesinlikle sportif faaliyetler önemli bir yer edinir. Bu bakımdan AS için spor egzersizleri oldukça önemlidir diyebilir. Özellikle YÜZME ve PİLATES bu hastalığın daha fazla ilerlememesine yardımcı olacaktır. Ancak bu sporları yaparken kesinlikle uzman birinden yardım almak son derece önemlidir. Zira yapacağınız her yanlış hareket AS’ın seviyesini daha da arttırabileceğini unutmayın.

AS için en uygun spor Yüzme’dir!

Yüzme eklemlere yük bindirmeden suyun kendi direncine karşı yapılan ve aynı zamanda tüm vücut kaslarını aktif olarak çalıştırırken eklemler için hareket yeteneğini geliştiren bir spordur. Bu bakımdan da Ankilozan Spondilit rahatsızlığı olan bireyler için doktorlar tarafından en çok önerilen spor branşıdır.

Ankilozan spondilit için egzersizler
Ankilozan spondilit için egzersizler

Ankilozan spondilit belirtileri nelerdir?

AS’ın en önemli belirtilerin başında, bireyin sabah uyandığında bel ve kalça bölgesinde ağrı hissetmesi ancak bu durumun günün ilerleyen saatlerinde veya egzersiz sonrası geçmesidir. Bu ağrının süresi hastalığın seviyesine göre değişiklik gösterebilir. En yaygın belirtisi bel ve kalça bölgesindeki ağrılardır. Bunlar dışında aşağıda yer alan belirtileri de bulunmaktadır.

 • Omurga hareketlerinin kısıtlanması veya zorlaşması
 • Omuz ağrısı
 • Tek bir eklem veya birkaç eklemde meydana gelen ağrılar
 • Tendonların birbirlerine yapışma yerinde oluşabilen iltihap
 • Gece terlemeleri
 • Sürekli yorgunluk
 • Hareket sonucu şikayetlerin azalması, dinlenme ile şikayetlerin artması

Yukarıda yazan belirtilen dışında, yapısal belirtiler olarak; halsizlik, yorgunluk, uyku bozukluğu, hafif bir ateş veya kilo kaybı gibi belirtilere de rastlanılmaktadır.

Ankilozan spondilit yani AS hastalığı, eklemler dışında başka vücut bölgelerinde de etkisini gösterebilir. Bunlar; Göz, kalp, akciğer, böbrekler, bağırsaklar ve sinir sistemidir.

Ankilozan spondilit en fazla kimlerde görülür?

As rahatsızlığı erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Özellikle 20-30 yaş arası genç ve yetişkinleri daha çok etkilemektedir. Hastalığın etkisinde genetik faktörler oldukça önemlidir. Zira birinci derece yakınlarında AS görülen kişilerin bu rahatsızlığa yakalanma riski yüksektir.

Ankilozan spondilit ve spor

AS rahatsızlığı bulunan bireyler için doktorlar tarafından en çok önerilen spor branşı yüzmedir. Bunun dışında eklemlere yük bindirmeden veya herhangi bir ağırlığa maruz bırakılmadan yapılacak Pilates egzersizleri de etkili olabilmektedir.

Ankilozan spondilit bulunan bireylerin Fitness gibi ağırlık gerektiren sporlardan uzak durması gerekmektedir.

Ankilozan spondilit nedir
Ankilozan spondilit nedir

Ankilozan spondilit (AS) için egzersizler

Ağırlık gerektiren spor branşlarından uzak durmak oldukça önemlidir. Yüzme ve Pilates gibi branşlar tercih edilmelidir. Özellikle yüzme en çok önerilen spor dalıdır. Uygun bir fizik tedavi için hangi egzersizlerin yapılacağı doktorunuz tarafından belirlenmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Spor ve egzersiz programı seçimi doktorunuz ve uzman spor eğitmeniniz tarafından yapılmalıdır.

Ankilozan spondilit hastalığında nelere dikkat edilmeli

 • Sigara kullanılmamalı
 • Doğru ve düzenli bir egzersiz programı uygulanmalı
 • Kemik yoğunluğunun azalmasını engellemek amaçlı, kalsiyum ve D vitamini alımı sağlanmalı
 • Süt ürünlerinden, peynir, yoğurt vb gıdalar tüketilmeli
 • İdeal kilolar korunmalı
 • Vücudu ekstra ağırlık altına sokacak davranışlardan kaçınılmalı

Ankilozan spondilit tedavisi

Ankilozan spondilit için bilinen en iyi tedavi yöntemiakupunktur. Bu tedavi ile ağrılarda azalma, rahatsızlığın belirli bir sınırla kalması veya erken teşhis ile hastalığın neredeyse yok denecek kadar azaltılması amaçlanmaktadır. Akupunktur dışında düzenli ve doğru spor egzersizleri veya fizik tedavi yöntemleri de As için önemli tedavi unsurlarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here