Adaptasyon programı nedir ne işe yarar

1
465
Adaptasyon programı nedir ne işe yarar
Adaptasyon programı nedir ne işe yarar

Adaptasyon programı nedir ne işe yarar

Eğer sizde yeni bir spor salonuna kayıt yaptırdıysanız emin olun ilk verilecek fitness programı adaptasyon üzerine olacaktır. Yani sizden tesiste yer alan neredeyse tüm egzersiz makinelerinden sırayla hareketleri yapmanızı isteyecekler. Bu durum aslında fitness geçmişi olan bireyler için oldukça can sıkıcı olsa da hayatında ilk defa spor yapacak bireyler için önemli bir husustur. Yani fitness’a başlarken verilen adaptasyon programlarının bir amacı vardır.

Adaptasyon programlarının amacı bireyi ilk başta fazla zorlamadan açısal olarak düzgün dizayn edilmiş egzersiz aletleri ile kasların antrenman temposuna alışmasını sağlamaktır. Bu bakımdan size verilecek olan adaptasyon programını uygulamaya özen gösterin. Bu programlar ortalama 1 ay kadar sürmektedir. 1 ayın sonunda yeni bir programa başlamanız ideal olandır. Sürekli olarak adaptasyon programında kalırsanız gelişiminiz duracaktır. Bu bakımdan size verilen sürenin dolmasını bekledikten sonra kesinlikle fitness eğitmenlerine danışarak yeni bir program istemelisiniz.

Genelde her spor salonun en çok duyulan cümlelerden biri spor eğitmenlerinin herkese aynı programı veriyor olmasıdır ki bu durum aslına bakılırsa doğru bir yargıdır. Ancak herkese verilen programın aynı olması bireyin başlangıç durumuna göre değişebilir. Örneğin ilk defa spora başlayacak olan bir birey için adaptasyon programı kaçınılmazdır ve bu program içerisinde yer alan egzersiz aletleri de genelde o spor salonunun içerisinde yer alan makinelerden oluşur. Bu durumda herkese aynı program verilmiş gibi bir algı oluşturmaktadır.

Eğer adaptasyon programınız sonunda asıl programınıza geçtiğinizde de halan başkaları ile aynı fitness programını uyguladığınızı gözlemliyorsanız fitness eğitmeninizi değiştirin. Çünkü unutulmamalıdır ki her bireyin kendine özgü özelliği, spor geçmişi, sağlık problemi olabilir. Bu durumda da bireye özgü antrenman programı verilmesi en doğru olandır. Ancak günümüzde birçok spor salonunu incelediğimizde maalesef üyelerin haklı olduğunu söylemekte yarar var. Çoğu spor salonun çoğu eğitmen hazır sistemde yer alan programları üyelerine vermekte. Hal böyle olunca da herkese aynı program veriliyor görüşü doğruluğunu göstermekte.

1 YORUM

CEVAP VER