Acıyana kadar antrenman yapmak doğru mu

7
530
Acıyana kadar antrenman yapmak doğru mu
Acıyana kadar antrenman yapmak doğru mu

Acıyana kadar antrenman yapmak doğru mu

Son yıllarda vücut geliştirme sporu ile uğraşan bireylerde çok duyduğumuz veya gördüğümüz bir kelime dolaşır ‘’No pain, No gain’’. Kelime anlamı olarak bakıldığında ‘’Ağrı yoksa, Gelişim yok’’ gibi çeşitli anlamlara çekilmektedir. Peki gerçekten acıyana kadar antrenman yapmak doğru mu?

Spora yeni başlayan bireyler ile daha önce spor yapmış ancak uzun bir ara vermiş bireyler ilk programlarında mümkün olduğunca yüksek kilolar altına girmeden tempoyu düşük tutmaları yararlarına olacaktır. Zira bu durum çeşitli sebeplerden ötürü kaslarda ciddi yıpranmalara ve buna bağlı olarak hem kassal hem de eklemsel olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Antrenman sırasında meydana gelen ağrıların en büyük nedeni kasta laktik asidin birikmesidir. Bu sebepten dolayı yüksek tempolu antrenmanlar veya vücudun hazır olmadan ekstra yapılan çalışmalar kasta laktik asidin yoğunlaşmasına neden olur. Buda bazı kas ağrılarına neden olabilmektedir. Bu ağrılar genel olarak 30-60 dakika arasında sonlanır.

Yapılan antrenman sonrasında görülen ağrıların büyük bir çoğunluğa gecikmeli kas ağrısı denmektedir. Bu ağrılar fiziksel aktiviteden sonra yaklaşık olarak 24-72 saatten sonra kendini göstermeye başlar. Gecikmeli kas ağrıların en önemli bulguları. Kasta şişmeye, güç kaybına ve çeşitli ağrılara yol açmasıdır. Bu tarz antrenman sonrası oluşan ağrılardan kurtulmanın en önemli yolu antrenman temposunu düşürmek ve ekstra yükler bindirerek kası zorlamamaktan geçer.

Gecikmeli kas ağrılarından kurtulmanın en iyi yöntemi antrenman öncesi ısınma antrenman sonrası ise soğuma egzersizleri yapmaktır. Bu tarz egzersizler sizi hem ağrılardan kurtulma hem de bir sonra ki egzersize vücudunuzu hazırlamak açısından sonra derece önemlidir.

Yaptığınız her antrenman sonrası kaslarda ağrı hissetmek veya ağrı hissedene kadar kasa yüklenmek doğru değildir.

Kas ağrılarının nedeni eğer ki sakatlık ise antrenman temposunu düşürmek en doğru karar olacaktır. Daha ciddi sakatlıklarda ise antrenmana ara vermek sakatlığın kronikleşmesini engellemek için en iyi yoldur.

7 YORUMLAR

CEVAP VER